Záverečná fáza archeologického prieskumu stropkovského hradu pokračuje

751x
20. Máj 2021
Ambíciou samosprávy je vybudovať hradnú pivnicu
Výskum prebieha v úzkej kooperácií s Krajským pamiatkovým úradom Prešov, ktorý zastupuje Peter Harčar 
 
V jarných mesiacoch začala záverečná fáza prieskumu severnej časti zaniknutého stropkovského hradu.
 
Po dvoch etapách realizovaných v roku 2019 prišiel na rad technicky najnáročnejší výskum jeho severozápadného bastiónu z obdobia 17. a 18. storočia. Nachádzal sa na mieste dvoch rodinných domov, ktoré mesto vykúpilo od pôvodných majiteľov a následne ich pred tromi rokmi asanovalo.
 
„V rámci obnovy námestia sa dostávame do finále z hľadiska nevyhnutných archeologických prác. Doterajšie poznatky nám ukázali, že pod vrstvou zeminy a muriva z 20. storočia sú zachované časti hradných múrov, základové múry severozápadnej časti bastiónu ako šľachtického paláca a pivničné oporné piliere s klenbami. Ide o historicky cenné územie a našim cieľom je jeho obnova a zakomponovanie odhalených objektov do tunajšieho námestia ako celku. Záverom archeologického výskumu bude výstupná dokumentácia dôležitá pre ďalší krok smerujúci k obnove námestia,“ priblížil primátor Stropkova Ondrej Brendza.
 
Podľa neho je v súčasnosti zložité povedať, čo sa v celistvosti nachádza pod úrovňou terénnu a čo výskum prinesie. Nedajú sa však vylúčiť bohaté nálezy archeologického materiálu, ktorý znásobí hodnotu tejto zaniknutej Národnej kultúrnej pamiatky.
 
Pravdepodobne vínne pivnice
 
V skúmanej časti hradu boli podľa dostupných informácií v minulosti vínne pivnice šľachticov. Archeologická správa bude jedným z podkladov pre vyhlásenie architektonickej súťaže návrhov na obnovu historického areálu. Súčasťou výskumu je moderná dokumentácia formou 3D fotogrammetrie a online databázy, ako aj práca s archívnymi mapovými podkladmi.
 
 
„Od začiatku nám veľmi nepraje počasie. Napriek tomu sa nám v prvej fáze podarilo odkryť pozostatky bastiónu od novodobých vrstiev zeminy. V súčasnosti prebieha sondový celoplošný ručný odkryv plochy a preskúmavame obvodové murivo bastiónu. V najbližšom období sa presunieme viac do severnej časti, teda do priestoru interiéru bastiónu, kde očakávame najhodnotenejšie nálezové situácie,“ vysvetlil archeológ Martin Sabol.
 
Úzka spolupráca s pamiatkovým úradom
 
Výskum prebieha v úzkej kooperácií archeologického tímu s mestom Stropkov, Krajským pamiatkovým úradom Prešov, ktorý zastupuje Peter Harčar a architektom Jánom Krchom z Technickej univerzity v Košiciach. Ambíciou samosprávy je vybudovať hradnú pivnicu, sprístupniť ju verejnosti a zvyšné časti severných hradieb so severovýchodným bastiónom prezentovať náznakovo nad terén.
 
Od júna by chceli prebiehajúci výskum a získané informácie prezentovať aj verejnosti a školám priamo na mieste formou prednášok. Akcia by mala byť ukončená v septembri, náklady na jej vykonanie vo výške 58- tisíc eur hradí mesto z vlastného rozpočtu. Po komplexnom odkrytí terénu a odhalení zachovaných hradných murovaných častí pristúpia k jeho dočasnému zakonzervovaniu.
(13:15, stropkov.sk) 
 
Diskusia
Pridať komentár