Múzeá a galérie Prešovského kraja sú pripravené ma sezónu 2024

1152x
01. Február 2024
Kultúrne organizácie Prešovského samosprávneho kraja pozývajú širokú verejnosť do svojich priestorov aj v novom roku
Ilustračná fotografia. (Zdroj: FB archív) 

Výstavy a podujatia rôzneho charakteru čakajú tento rok na návštevníkov kultúrnych organizácií v zriaďovateľskej pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja. Múzeá a galérie lákajú na overené klasiky, no staviť chcú aj na novinky.

Návštevníci sa môžu už teraz tešiť na pestrý program, ktorý ich čaká v sezóne 2024. Už v najbližších týždňoch by malo Ľubovnianske múzeum – hrad v Starej Ľubovni uviesť do života publikáciu Etnografické zápisníky Jána Lazoríka. Tance a hry. Aj keď je ešte len začiatok roka, múzeum už teraz plánuje otvorenie letnej turistickej sezóny, a to na prelome apríla a mája.

Počas leta budú môcť návštevníci zažiť napr. hradné divadlo s pesničkami, hradné slávnosti či koncert Kandráčovcov. V novembri je zas naplánovaná medzinárodná odborná konferencia o hradoch a hradných panstvách.

Aj Múzeum v Kežmarku chce otvoriť letnú turistickú sezónu na prelome apríla a mája. Predtým však ešte plánuje Krížovú cestu na nádvorí Kežmarského hradu, konkrétne na Veľký piatok počas Veľkej noci.
 
Ilustračná fotografia. (Zdroj: FB archív)  

V júni sa zapojí do Európskych dní archeológie a Festivalu študentského remesla. Počas leta zas uvedie tradičné večerné divadelné predstavenie Krvavé dejiny a bohatý kultúrny program v rámci Stredovekého dňa na Kežmarskom hrade.

Sobotu s kniežaťom a Letnú čitáreň budú môcť počas leta zažiť návštevníci Podtatranského múzea v Poprade. No ešte v máji na nich čaká podujatie Päť zmyslov v záhrade v rámci víkendu otvorených parkov a záhrad. V septembri sa na Dni histórie a tradícií predstavia šermiari i dobová kapela, deti sa môžu tešiť aj na lukostreľbu.
 

Výnimočný program pripravuje Šarišské múzeum v Bardejove, ktoré oslávilo svoje 120. výročie. Pri tejto príležitosti ponúka širokej verejnosti až do polovice marca komentované prehliadky výstavy zostavenej z najvýznamnejších zbierkových predmetov múzea.

Letnú turistickú sezónu otvorí v máji v skanzene v Bardejovských kúpeľoch ukážkami tvorby keramiky, v lete zas usporiada Remeselný jarmok a Prehliadku rusínskych a šarišských piesní a tancov.
 
Ilustračná fotografia. (Zdroj: FB archív)  

Jubiluje aj Vihorlatské múzeum v Humennom. Konkrétne jeho skanzen – Expozícia ľudovej architektúry a bývania, ktorý oslávi 40. výročie svojho sprístupnenia. Živo bude i v archeoparku v Hanušovciach nad Topľou, kde sa uskutočnia Prázdniny v praveku.

Na návštevu kaštieľa si však záujemcovia ešte budú musieť počkať. Pre rekonštrukciu bude zatvorený až do konca roka. Naopak, stále prístupné je Krajské múzeum v Prešove, kde sa chystá už pravidelné Leto s Rákocim pre prázdninujúce deti.

Pre rekonštrukciu naďalej zostáva zatvorené aj Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach. Diela svetoznámeho umelca však nebudú odložené v depozitároch. V príprave sú zahraničné aj domáce výstavy, najbližšie by mali byť obrazy vystavené v Poľsku či Francúzsku, ale aj v našom hlavnom meste, v Bratislave.
 
Ilustračná fotografia. (Zdroj: FB archív)  
 
Krajská galéria v Prešove pripravuje na tento rok viaceré výstavy súčasného umenia z vlastnej dielne, ktoré sa zaoberajú reflexiou ekologickej krízy.

Okrem toho chystá výstavu barokového maliara Jacoba Bogdaniho, pôsobiaceho na anglickom dvore, no pôvodom z Prešova. A to v spolupráci so Slovenskou národnou galériou pri príležitosti jeho 300. výročia smrti.

Nadšenci umenia na Slovensku budú môcť vidieť vôbec po prvýkrát unikátnu výstavu Šrobárova zbierka, ktorá pozostáva z diel majstrov 18. a 19. storočia.

Výstavu sprístupní Tatranská galéria v Poprade už počas letnej sezóny. Okrem toho chystá denný letný tábor pre deti a pokračovať chce rôznymi podujatiami v rozbehnutom medzinárodnom projekte Art&Holocaust.
(15:35, red.)
Diskusia
Pridať komentár