Logická olympiáda intelektovo nadaných žiakov slávi desiate výročie

756x
06. Júl 2022
 V desiatom ročníku ocenili desať nestorov
Zapojilo sa viac ako 23 000 nadaných žiakov
Obľúbená súťaž intelektovo nadaných žiakov s názvom Logická olympiáda má za sebou desať súťažných ročníkov. Počas nich sa do súťaže zapojilo viac ako 23 000 nadaných žiakov základných škôl a osemročných gymnázií do 15 rokov z celého Slovenska. Organizátori tentoraz ocenili tých, ktorí sa na úspešnom podujatí a desaťročnej tradícii podieľali najviac.
 
Desať finálových stretnutí Logickej olympiády a tisícky intelektovo nadaných žiakov základných škôl a osemročných gymnázií do 15 rokov, ktorí absolvovali celoslovenskú súťaž. To je v kocke bilancia podujatia, organizovaného iniciatívou Rozumieme nadaným.
 
 Ocenili 10 nestorov
 
„Spolupráca Pedagogickej fakulty a Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Sabinove priniesla obrovský úspech vo forme desaťročia súťaže Logickej olympiády, stretávaní nadaných detí z celého Slovenska a v neposlednom rade možnosti výmeny skúseností pedagógov, ktorí pracujú s nadanými deťmi,“ bilancoval Ľuboš Lukáč, autor celoslovenskej iniciatívy Rozumieme nadaným, ktorý zároveň pôsobí ako interný doktorand na PF PU a učiteľ intelektovo nadaných žiakov.
 
Desať ročníkov, desať ocenených
 
Na pôde Pedagogickej fakulty (PF) Prešovskej univerzity v Prešove (PU), ktorá sa na súťaži roky organizačne podieľa, bolo hlavným nestorom súťaže odovzdaných deväť pamätných listov a jedno ocenenie in memoriam. Pedagogickú fakultu na stretnutí zastupovala prodekanka pre vzdelávanie Renáta Bernátová a Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Sabinove riaditeľka Ľubica Richmanová Fabišíková.
 
 Ocenení získali pamätné listy
 
Z Katedry špeciálnej pedagogiky PF PU boli ocenení pamätnými listami: Bibiána Hlebová, Tatiana Dubayová a Lucia Mikurčíková. Z Katedry matematickej edukácie PF PU si ocenenie prevzali Alena Prídavková, Blanka Tomková a z Katedry prírodovedných a technických disciplín PF PU Vladimír Piskura. Medzi ocenenými boli aj Vladimír Dočkal z Katedry psychológie, Filozofickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave, riaditeľka Centra nadania, n.o. v Bratislave Martina Mátychová a Jana Jurášková, riaditeľka Súkromnej základnej školy pre intelektovo nadaných žiakov CENADA v Bratislave. Ocenenie in memoriam bolo udelené Anne Petríkovej, bývalej riaditeľke Základnej školy Šmeralova 25 v Prešove.
 
Súťaž pre intelektovo nadaných žiakov spojila viaceré inštitúcie
 
Logická olympiáda intelektovo nadaných žiakov sa po prvýkrát uskutočnila 22. mája 2013 na PF PU.
 
 Najväčšia súťaž pre intelektovo nadaných žiakov
 
„Jej organizátorom boli vtedy Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Sabinove, Katedra špeciálnej pedagogiky PF PU, Okresný úrad v Prešove, odbor školstva, MENSA Slovensko, Mesto Prešov a Občianske združenie Prešovské nadané deti. V priebehu rokov sa medzi organizátorov zaradili mnohé inštitúcie, nadácie i jednotlivci,“ vysvetlil Lukáč.
 
V súčasnosti za najväčšou súťažou pre intelektovo nadaných žiakov základných škôl a osemročných gymnázií do 15 rokov stojí Pedagogická fakulta PU, Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Sabinove, Regionálny úrad školskej správy v Prešove a Mesto Prešov.
 
 Oceňovanie nestorov
 
V priebehu jednotlivých ročníkov zaradili organizátori do programu ďalšie aktivity, medzi ktoré patria logické sústredenia, odborné semináre Rozumieme nadaným a Večer talentov. Večer talentov je stretnutím nadaných detí/žiakov – finalistov súťaže pred finálovým kolom Logickej olympiády. Týka sa spravidla súťažiacich zo západného a stredného Slovenska.
 
Logická olympiáda intelektovo nadaných žiakov základných škôl a osemročných gymnázií do 15 rokov je súťaž určená žiakom so všeobecným intelektovým nadaním.
 
 Oceňovanie nestora
 
Môžu to byť intelektovo nadaní žiaci, ktorí sa vzdelávajú v školách pre intelektovo nadaných žiakov v triedach pre intelektovo nadaných žiakov v klasických školách alebo intelektovo nadaných žiakov vzdelávaných formou integrácie v klasických triedach základných škôl. Súťaž prebieha v dvoch súťažných kategóriách: v kategórii A (žiaci 1. – 4. ročníka ZŠ) a B (žiaci 5. – 9. ročníka ZŠ a žiaci osemročných gymnázií do 15 rokov).
(13:28, Anna Polačková)
Diskusia
Pridať komentár