Košický samosprávny kraj bude so spoločnosťou KOSIT vyrábať vodík

930x
09. Máj 2022
Košice spustia výrobu vodíka
 
 Podpísali Memorandum o spolupráci
 
Spustenie skúšobnej prevádzky výroby vodíka je naplánované na rok 2026, ročná produkcia by mohla pokryť prevádzku približne 50 prímestských autobusov.
 
Košický samosprávny kraj je opäť bližšie k využívaniu energie budúcnosti. So spoločnosťou KOSIT a. s. podpísal Memorandum o spolupráci pri výrobe vodíka z obnoviteľných zdrojov energie.
 
 Zdroj energie vyrobia z nerecyklovateľného materiálu
 
„Košický samosprávny kraj bol prvou samosprávou na Slovensku s vlastnou vodíkovou stratégiou. Nezastali sme však len pri víziách, ale púšťame sa do konkrétnych projektov. Ak ich chceme robiť efektívne, potrebujeme vodík v našom kraji aj vyrábať. Preto sme sa rozhodli nadviazať spoluprácu so spoločnosťou KOSIT, s ktorou chceme tento zelený zdroj energie vyrábať jednak z tepla, ktoré vzniká zhodnocovaním nerecyklovateľného odpadu aj z fotovoltaických zdrojov. Za ideálnych podmienok dokážeme v rámci tohto projektu vyrobiť také množstvo vodíka, ktoré by postačovalo na pokrytie ročnej prevádzky približne 50 autobusov v prímestskej doprave,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.
 
KOSIT a. s. prevádzkuje jedno z dvoch zariadení na energetické využitie odpadov (ZEVO), ktoré fungujú na Slovensku. Prevádzka ZEVO v Košiciach-Barci energeticky zhodnotí ročne až 120 000 ton nerecyklovateľného odpadu, ktoré premieňa na tepelnú a elektrickú energiu. Takto vyrobené teplo už pomáha vykurovať košické domácnosti, po novom bude ZEVO vyrábať z odpadu aj vodík.
 
 Vodíková prímestská doprava je v dohľade
 
„Vodík chceme vyrábať na báze vysokoteplotného elektrolyzéra, teda elektrolýzou vody. Vstupom pri takejto výrobe je elektrická energia, tepelná energia a voda, výstupom je vodík, ktorý sa uskladňuje v zásobníkoch a následne pod tlakom exportuje na čerpacie stanice. Na tento účel dobudujeme samostatnú prevádzku v areáli ZEVO v Košiciach-Barci. Projekt výroby vodíka musí prejsť procesom posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA) a následne ďalšími povoľovacími procesmi. Skúšobná prevádzka výroby vodíka by sa mala spustiť po absolvovaní týchto administratívnych procesov najneskôr v roku 2026,“ uviedol generálny riaditeľ KOSIT a. s. Marián Christenko.
 
Vodík vyrobený použitím technológie elektrolýzy chce župa prednostne využívať ako pohonnú látku, a to najmä v prímestskej autobusovej doprave. Takýto spôsob výroby vodíka nie je v Európe raritou, obdobný projekt už dva roky funguje v nemeckom meste Wuppertal.
 
 NVAS je pripravená pomôcť s realizáciou vodíkového reťazca
 
V rovnakom zariadení ZEVO tam vyrábajú vodík na pohon mestských bezemisných autobusov, ktoré prispievajú k výraznému zlepšeniu kvality ovzdušia. Memorandum o spolupráci Košického samosprávneho kraja so spoločnosťou KOSIT ráta aj s výstavbou fotovoltaického zdroja na výrobu zelenej elektriny. Tá by mala následne slúžiť na výrobu vodíka.
 
Projekt ráta s financiami z Fondu na spravodlivú transformáciu, Plánu obnovy a odolnosti, prípadne iných podporných programov na financovanie projektov z Európskej únie.
 
Ak zámer odsúhlasí krajské zastupiteľstvo, do troch mesiacov od podpisu memoranda založí kraj so spoločnosťou spoločný podnik, ktorý bude koordinovať projekt. Každý z obchodných partnerov bude mať v podniku 50-percentný podiel.
 
 Vodíkové autá si vyskúša aj prešovská župa
 
Na obnoviteľné zdroje energií je orientovaná aj súčasná európska politika. Členské štáty Európskej únie sa v Parížskej dohode zaviazali dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2050.
 
„Dôležitým míľnikom v našom úsilí je pomoc pri zavádzaní vodíkových technológií do praxe v rámci vznikajúcich vodíkových údolí. Výborným príkladom je Košický samosprávny kraj, ktorý je členom Národnej vodíkovej asociácie Slovenska. NVAS je pripravená kedykoľvek pomôcť s realizáciou prvého vodíkového reťazca v Košickom kraji,“ povedal predseda Národnej vodíkovej asociácie Ján Weiterschütz.
 
 Župa vyčlenila 630 000 eur na vybudovanie vodíkovej infraštruktúry
 
Župa v rozpočte na rok 2022 vyčlenila 630 000 eur na nákup vodíkových bicyklov, rozvoj vodíkových technológií a budovanie vodíkovej infraštruktúry. Okrem toho na prelome apríla a mája testovala dva vodíkové automobily, ktoré jej na propagáciu vodíkových technológií zapožičala Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA).
 
„Naše dve vodíkové autá si po Košickom samosprávnom kraji vyskúša aj prešovská župa. Sme presvedčení, že čím viac ľudí sa oboznámi s výhodami vodíkového pohonu, tým väčšie šance máme presadiť na Slovensku technologické inovácie a alternatívy v doprave,“ povedal generálny riaditeľ SIEA Peter Blaškovitš.
(10:30, Anna Terezková)
Diskusia
Pridať komentár