Počet prípadov variantu omikron v krajine stúpol na dvadsať

1053x
03. Január 2022
Vo väčšine prípadov bol priebeh ochorenia ľahký
U dvoch osôb sa potvrdila cestovateľská anamnéza, v piatich prípadoch išlo o kontakt s pozitívnou osobou (Zdroj foto: pixabay.com) 
 
Laboratóriá Úradu verejného zdravotníctva SR a Biomedicínskeho centra SAV sekvenovaním potvrdili výskyt ďalších deviatich prípadov variantu omikron na území Slovenskej republiky.
 
Ako informoval Úrad verejného zdravotníctva SR, päť osôb nebolo zaočkovaných, štyri boli zaočkované dvoma dávkami vakcíny proti ochoreniu COVID-19.
 
U dvoch osôb sa potvrdila cestovateľská anamnéza, v piatich prípadoch išlo o kontakt s pozitívnou osobou, u ktorej sa už sekvenovaním potvrdil variant omikron.
 
Ako objasnil ÚVZ SR, v dvoch prípadoch ešte epidemiologické vyšetrovanie nie je ukončené. Vo väčšine prípadov išlo o ľahký priebeh ochorenia, jeden prípad bol bezpríznakový. Tri neočkované osoby mali stredne ťažký priebeh ochorenia. Medzi príznakmi boli najmä kašeľ, slabosť, únava, bolesti kĺbov, nevoľnosť, nádcha, hnačky. Na Slovensku tak máme aktuálne laboratórne potvrdených celkovo dvadsať prípadov variantu omikron.
 
Očkovanie znižuje riziko závažného priebehu infekcie 
 
Vzhľadom na vlastnosti variantu a zaznamenaný výskyt u osôb bez cestovateľskej anamnézy možno očakávať, že reálny výskyt omikronu v tunajšej populácii je vyšší, než naznačujú priebežné výsledky sekvenácie pozitívnych vzoriek.
 
Úrad verejného zdravotníctva obyvateľom dôrazne odporúča dať sa zaočkovať proti ochoreniu COVID-19, respektíve absolvovať posilňujúcu dávku v odporúčanom čase.
 
Očkovaním sa významne znižuje riziko závažného priebehu infekcie a ťažkého priebehu ochorenia COVID-19. ÚVZ SR žiada ľudí, aby bez ohľadu na svoj imunitný status dôsledne dodržiavali preventívne opatrenia:
  • noste správne nasadený respirátor,
  • v miestnostiach často a nárazovo vetrajte,
  • dodržiavajte dostatočný odstup od iných ľudí a priebežne si dezinfikujte ruky.
Úrad zároveň vyzýva obyvateľov, aby dôsledne dodržiavali protiepidemické opatrenia na území SR i po príchode na Slovensko.
 
Na sekvenovaní vzoriek sa podieľajú Úrad verejného zdravotníctva SR, Vedecký park Univerzity Komenského v Bratislave a Biomedicínske centrum SAV v Bratislave.
(13:36, ÚVZ SR)
 
Diskusia
Pridať komentár