Chystajú sa Oslavy Dňa Rusínov 2021

1094x
10. Jún 2021
K tradičným rusínskym „baštám“ patrí aj okres Bardejov
Dátum sa historicky spája so zavŕšením prvého zjazdu slovanských národov rakúsko-uhorskej monarchie v roku 1848 
 
Rusíni sú treťou najpočetnejšou národnostnou menšinou na Slovensku a ich symbolickým hlavným mestom sú Medzilaborce. A práve v „meste pod Kamjanou“ sa 12. júna 2021 chystajú Oslavy Dňa Rusínov.
 
Karpatskí Rusíni žijú vo viacerých krajinách sveta ako Poľsko, Ukrajina, Maďarsko, Rumunsko, Srbsko, USA a samozrejme i na Slovensku, kde určite všetci poznajú zabávačov Michala Hudáka a Mariána Čekovského, speváka Štefana Šteca či svetovo uznávaného neurochirurga prof. Juraja Šteňa.
 
Tradičnými rusínskymi „baštami“ sú severovýchod SR, hlavne okresy Snina, Humenné, Medzilaborce, Stropkov, Svidník, Bardejov a Stará Ľubovňa, ale čoraz viac ich žije i vo veľkých mestách ako Bratislava, Košice či Prešov. V každej krajine si Rusíni pripomínajú svoj Deň a na Slovensku je to 12. jún, čo samozrejme nie je náhoda. Tento dátum sa historicky spája so zavŕšením prvého zjazdu slovanských národov rakúsko-uhorskej monarchie v roku 1848, počas 1. ČSR sa v Prešove organizovali masové oslavy Dní rusínskej kultúry a v roku 1933 bol opäť v Prešove, na námestí pred terajším Divadlom J. Záborského, odhalený pamätník veľkému rusínskemu buditeľovi Alexandrovi Duchnovičovi.
 
Začnú položením kvetov
 
Oslavám Dňa Rusínov 2021 bude predchádzať položenie kvetov (11. júna o 11:00 v Čertižnom) na hrobe najvýznamnejšieho rusínskeho politika 19. storočia - Adolfa Dobrianskeho, ktorý bol poslancom uhorského snemu, cisárskym vyslancom a spoluzakladateľom Matice slovenskej. Hlavná časť podujatia sa začne slávnostným sprievodom širokej verejnosti (12. júna o 15:30) od mestského úradu k Domu kultúry, kde si Rusíni pripomenú i 30. výročie prvého Svetového kongresu Rusínov konaného v roku 1991 práve v Medzilaborciach.
 
 
 
Vystúpia viaceré talenty
 
Po príhovoroch organizátorov a pozvaných hostí a zahratí slovenskej a rusínskej hymny už bude nasledovať bohatý, kultúrny program. Diváci sa môžu tešiť na vystúpenia talentovaných deti z materských a základných škôl z Medzilaboriec a Radvane nad Laborcom a viacerých folklórnych kolektívov ako Sosna zo Zbojného, Vihorlat zo Sniny, Barvinok z Kamienky či Šambrinci zo Šambrona, známych aj s úspešnej televíznej show Zem spieva.
 
O tom, že rusínska hudba nie je len folklórna, publikum zasa presvedčí rocková rusínska kapela Piňazi de? zo Svidníka. Zároveň možno očakávať i účasť viacerých významných hostí z radov poslancov NR SR i vlády SR. Bodkou za celým podujatím by mali byť slávnostné bohoslužby v medzilaboreckých chrámoch v nedeľu doobeda (13. jún).
 
Počas celého podujatia budú mať návštevníci možnosť získať rusínske suveníry či najnovšiu literatúru, ale tiež sa bližšie zoznámiť s činnosťou Rusínskej obrody na Slovensku (ROS), najstaršej porevolučnej ustanovizne Rusínov v SR. Oslavy Dňa Rusínov Slovenska organizuje miestna organizácia ROS v spolupráci s mestom Medzilaborce. Táto spoločná iniciatíva má za cieľ výrazne napomôcť rozvoju mesta i celého rusínskeho regiónu založenom na nadväzujúcich spoločných aktivitách.
(13:50, J. Badida)
 
Diskusia
Pridať komentár