VIDEO | SZUŠ Miškovecká 20 odohrala svoje koncoročné divadelno-tanečné predstavenie
538x
25. Júl 2025
Divadlo, tanec aj výtvarná galéria na jednom javisku
Pozrite si našu videoreportáž
Súkromná základná umelecká škola Miškovecká 20 v Košiciach odohrala svoje koncoročné divadelno-tanečné predstavenie. Žiaci predviedli polročnú tvorivú prácu, v ktorej sa predstavilo viacero umeleckých odborov súčasne.
Škola nielen dlhodobo prepája svoje odbory, ale zároveň sleduje aj aktuálne trendy v umení.
„My sme škola zameraná viac menej na taký moderný pop smer, takže, či už to je v hudbe alebo v herectve, v tanci a vo všetkých týchto zložkách, snažíme sa robiť umenie trošku takým moderným štýlom a dávať do toho prvky, ktoré si vyžaduje doba,” uvádza riaditeľka SZUŠ Miškovecká, Daniela Markušová.
Študenti rozvíjajú svoj talent v literárno-dramatickom, hudobnom, tanečnom a výtvarnom odbore. Herci sú obohatení aj o muzikálový spev a tanec, tanečníci kombinujú ľudovky, pop, scéniku, muzikál a gymnastiku.
Hudobníci pracujú aj v kapele a štúdiu a výtvarníci skúšajú rôzne moderné techniky. Svoje výsledky prezentujú dvakrát ročne.
Ako prebiehal nácvik na predstavenie?
„Najťažšie je ich naučiť najprv tú reč a s nimi pracovať. To je naša Alma mater, našej základnej umeleckej školy, aby deti na javisku rozprávali pekne, aby vedeli čo rozprávajú, komu rozprávajú a o čom hlavne rozprávajú,” vysvetľuje Dominika Kleisová, pedagogička literárno dramatického odboru.
Žiak Maxim Marciňák opisuje prípravu na predstavenie: „dvakrát do týždňa sme mali hodiny, aj sústredenie sme mali, takže tam sme najviac vecí urobili.”
„Všetko nevyšlo hneď na prvý krát, čiže sme sa aj zasmiali,” dodáva žiačka, Klára Godišová.
Predstavenie pozostávalo z divadelných scénok Kubo, Radošina a Rozprávka o Brumkáčikovi. Prepojenie s tanečnými vstupmi prinieslo pestrejší a dynamickejší umelecký zážitok. Tanečnú časť tvorili ľudovky, no zakomponovaný do nej bol aj moderný a klasický tanec.
„Pripravovala som literárno dramatický odbor s tancami, s pohybom na javisku a s rôznymi rekvizitami,” opisuje svoj podiel práce na predstavení pedagogička tanečného odboru, Bianca Mária Bobáková.
Študenti sa predstavili vo viacerých odboroch
Rovnako nechýbala ani tradičná výtvarná galéria.
Umelecké vyjadrenie má pre deti nezastupiteľnú úlohu
Formuje ich nie len ako umelcov, ale aj ako ľudí.
Podľa riaditeľky školy je umenie v živote mladého človeka veľmi dôležité: „umenie robí ľudí lepšími a títo ľudia sú tak duševne obohatení a trošku sa pozerajú na ten svet inak. Vyjdú na takéto profesionálne javisko, zasvietia na nich silné svetlo, príde množstvo divákov, je tu ešte aj horúco a toto všetko oni v podstate prekonajú a prekonávajú samozrejme aj samých seba.”
„Mala som trému, ale vždy keď začnem hrať, tak už tá tréma odíde,” opísala svoje pocity Klára Godišová.
„Baví ma na tom, že človek sa vie odreagovať a úplne odísť z tohto sveta,” hovorí o pôžitku z vystupovania ďalšia žiačka, Laura Michalicová.
S konečným výsledkom boli spokojní aj samotní pedagógovia
Svoje nadšenie prejavila pedagogička tanečného odboru: „ja som ako pedagóg veľmi pyšná, aj slzička mi vyšla, takže ja som veľmi šťastná.”
Do 15. septembra prebieha zápis vo všetkých štyroch odboroch, pričom pribudne aj úplne nový, audio-vizuálny odbor. Orientovaný bude na zvukovú produkciu a elektronickú hudbu, tvorbu videa a filmu, ako aj na grafiku a animáciu. Škola umožňuje štúdium viacerých odborov súčasne, a to pre všetky vekové kategórie – od 3 až do 99 rokov.