Záujem o kultúru a umenie v Košiciach vzrástol

796x
22. Február 2024
Zvýšila sa návštevnosť kultúrnych organizácií
 
 Ilustračná fotografia
 
Predchádzajúci rok bol pre 20 kultúrnych organizácií Košického samosprávneho kraja skutočným zvratom, priniesol množstvo nových možností a reflektoval problémy doby.
 
Múzeám, galériám, divadlám, knižniciam a kultúrnym centrám stačili len dva roky na návrat k vysokým číslam návštevnosti z predpandemického roku 2019. Vlani využilo ich kultúrne služby takmer 900 - tisíc návštevníkov. To svedčí nielen o opätovnom raste záujmu o umenie a kultúru, ale aj o schopnosti ponúkať programy, ktoré oslovujú návštevníkov aj lokálnych obyvateľov.
 
V predchádzajúcom roku sa tento cieľ darilo dosiahnuť napríklad aj vďaka 63 výstavám a 4 novým expozíciám múzeí a galérií, 16 novým inscenáciám 4 krajských divadiel, 23 festivalom rôzneho zamerania a aj vďaka 25 000 registrovaným čitateľom 5 knižníc, ktorí si počas roka vypožičali takmer 600 000 knižných titulov.
 
 
„Ak niekto tvrdí, že Košický kraj nežije kultúrou, mýli sa. Podujatia, čísla aj spomienky hovoria za všetko. V roku 2023 odviedli župné kultúrne organizácie skvelú prácu. Pripravili podujatia, ktoré nám môžu závidieť ďaleko za hranicami kraja aj krajiny. Chcem im poďakovať za to, že návštevníkov motivujú k hodnotným zážitkom v akýchkoľvek časoch. Som hrdý na to, že v našom kraji máme kreatívnych a výnimočných umelcov, zanietených pracovníkov našich organizácií. Oni nesú najväčšiu zásluhu na rekordoch v návštevnosti,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.
 
Priaznivé čísla však nie sú jedinou dobrou správou, úspešne realizované boli i mnohé iniciatívy.Východoslovenská galéria získala prestížne ocenenie Biela kocka za svoj inovatívny edukačný projekt s názvom "More možností", ktorý cez umenie vytvoril prístup k environmentálnym témam.
 
 
Do Košického kraja putovalo aj vyše 50 rôznych ocenení z oblasti neprofesionálneho umenia a tradičnej ľudovej kultúry, významné je napríklad prvenstvo v súťaži Výtvarné spektrum či úspechy mladých filmárov v súťaži Cineama. Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína úspešne ukončilo Andrássyovský rok a Spišské divadlo uviedlo do života nový koncept a slovenský unikát - pouličné divadlo Panoptikum.
 
A na čo sa môžete tešiť v roku 2024?
 
Od 14. do 18. februára bol vo všetkých kultúrnych organizáciách pre návštevníkov pripravený zvýhodnený vstup na vybrané podujatia. V rámci kampane „Spájame lásku a umenie“ bolo možné zakúpiť dva vstupy v hodnote jedného. Spolu 10 noviniek v hodnote vyše 1 800 000 eur na návštevníkov bude čakať v 10 organizáciách po celom kraji. Milovníci kultúry aj kultúrni amatéri medzi nimi objavia aj päť nových expozícií.
 
Rok venovaný etnológii a mystike bude možné zažiť v Múzeu a Kultúrnom centre južného Zemplína. Na Spiši zas počká na slávnostné sprístupnenie objekt Kúria Zuzana. Východniari aj všetci návštevníci kraja si by do kalendárov mali poznačiť aj sezónne festivaly - 50. ročník Gemerského folklórneho festivalu Rejdová a Spišských folklórnych slávností .
 
Okrem toho župu čaká napríklad aj festival Bábkového divadla v Košiciach – Virvar či Festival tradičnej ľudovej kultúry – Esencia a aj v tomto roku sa zopakuje netradičná – AstroRaodShow Košického kraja.
(10:20, KSK) 
Diskusia
Pridať komentár