Tunel Bikoš zvládol skúšku ohňom

843x
19. September 2023
Taktické cvičenie preverilo reakčné schopnosti záchranných zložiek
(Zdroj: NDS) 
 
Dopravná nehoda nákladného vozidla s osobným autom a horiace odstavené vozidlo. To všetko v nafingovanej podobe zažili záchranné zložky v ešte neotvorenom prešovskom tuneli Bikoš, ktorý je súčasťou rýchlostnej cesty R4.
 
Taktické cvičenie preverilo reakčné schopnosti záchranných zložiek, pripravenosť a zručnosť tunelových operátorov NDS a postupy v praxi pri dopravnej nehode a požiari. V neposlednom rade však cvičenie preverilo priestorové možnosti tunela, ktorý už čoskoro odovzdá Národná diaľničná spoločnosť (NDS) motoristom do užívania.
 
Do cvičenia boli zapojené celkovo tri hasičské jednotky s 18 príslušníkmi hasičského zboru. Hasiči čelili rôznym prekážkam: jeden účastník nehody mal bolesti chrbtice, ďalší zlomenú nohu, jedna osoba bola ťažko ranená a zakliesnená a jeden účastník bol bez zranení.
 
(Zdroj: NDS)  
 
Dôraz sa však pri cvičení kládlo na zvládnutie situácie súvisiacej s požiarom. Fingovanú dopravnú nehodu zapríčinila zrážka osobného automobilu a nákladného vozidla, ktoré sa práve snažilo vyhnúť prekážke v podobe odstaveného vozidla. Odstavené vozidlo s neznámou poruchou medzičasom začalo horieť.
 
Popri štyroch hlavných účastníkov nehody museli hasiči bezpečne evakuovať aj ďalších 8 osôb, ktorí sa tiež nachádzali v tuneli v čase jeho uzatvárania. Ťažiskom práce záchranných zložiek pri tejto fingovanej nehode bola najmä záchrana a evakuácia účastníkov dopravnej nehody počas požiaru.
 
(Zdroj: NDS)  
 
Hasiči si takto precvičili a prehĺbili aj schopnosti a zručnosti rýchlej súčinnosti s ostatnými záchrannými zložkami. Taktické cvičenie však najmä preverilo priestorové možnosti a pripravenosť nového tunela Bikoš na prípad vzniku takejto nehodovej situácie. O tuneli Tunel Bikoš je súčasťou úseku R4 Prešov, severný obchvat I. etapa.
 
Je to dvojrúrový tunel s dĺžkou takmer 1,2 kilometra. Zatiaľ ho ešte nevyužívajú motoristi, ale úsek plánujeme dať do prevádzky už onedlho. Maximálna rýchlosť v tomto tuneli bude 100 km/h a denne by malo tunelom prejsť 15 000 vozidiel.
(13:40, red.) 
Diskusia
Pridať komentár