Beliansky expres spojí sever Slovenska s Poľskom

2085x
02. Jún 2023
Beliansky expres opäť spojí sever Slovenska s Poľskom
Poľské mesto Muszyna prepojí železničné spojenie s Popradom a Starou Ľubovňou. (Zdroj: FB PSK) 

Železničné spojenie spájajúce Poprad, Starú Ľubovňu a poľské mesto Muszyna počas víkendu odštartuje svoju letnú sezónu.

Beliansky expres bude premávať každý víkend od 3. júna do 3. septembra. Informovala o tom hovorkyňa Prešovského samosprávneho kraja Daša Jeleňová, podľa ktorej budú môcť cestujúci od 1. júla využívať v Starej Ľubovni aj nadväzné autobusové spojenie do Červeného kláštora či Pieninského národného parku. Novinkou tohto autobusového spojenia je možnosť prepraviť autobusom aj bicykel.
 
Sezónny cezhraničný spoj zaviedli v roku 2019. Cieľom bolo zjednodušiť cestovanie, podporiť regióny a cestovný ruch. Už vtedy víkendové spojenie využilo za necelé dva týždne takmer štyritisíc záujemcov.
 
 
Podľa hovorkyne vytvára pre turistov zo Slovenska a Poľska možnosti na spoznávanie ďalších lokalít. „Beliansky expres štartuje z Popradu do poľskej Muszyny každú sobotu a nedeľu o 7:29 a 15:29. Príchod do cieľovej stanice je o 9:11 a 17:11. Opačným smerom z Muszyny vyráža o 10:00 a 17:56,“ priblížila.
 
Cieľovou stanicou je kúpeľné mesto Muszyna, ktoré ponúka starobylé pamiatky, množstvo atrakcií aj liečivých prameňov. V Muszyne sú navyše zabezpečené nadväzné prípojné vlaky do poľskej Krynice. Na Slovensku vlak zastavuje aj v Studenom Potoku, pri zastávke Belianska jaskyňa i pri múzeu kočov.
 
 Ilustračná fotografia. (Zdroj: FB PSK)
 
„Ďalšími zastávkami sú Kežmarok a Spišská Belá, kde sa nachádzajú významné pamiatky, ako je Kežmarský hrad, Drevený artikulárny kostol v Kežmarku, Kaštieľ Strážky či Múzeum J. M. Petzvala v Spišskej Belej,“ vymenovala Jeleňová.
 
Z Popradu sa zase turisti môžu podľa jej slov pohodlne dostať do Vysokých Tatier prímestskými autobusmi alebo prostredníctvom vlakových súprav Tatranských elektrických železníc.
 
Ilustračná fotografia. (Zdroj: FB PSK)  

Novinku tohto roka je aj zľava na hrad Ľubovňa a do skanzenu po predložení cestovného lístka. „Stará Ľubovňa ponúka okrem hradu a skanzenu aj ďalšie zaujímavosti, ktoré je dobré navštíviť.

 Patrí k nim patrí Stredoveký vojenský tábor, Vojenská expozícia Michala Strenka či Viktóriina záhrada s najväčším bludiskom v strednej Európe a vyhliadkovou vežou Čertova skala,“ doplnila hovorkyňa PSK. Ďalšou možnosťou na návštevu v okolí predstavuje aj hrad Plaveč, okolie kúpeľov Vyšné Ružbachy a Červeného Kláštora.
(8:55, red.) 
 
Diskusia
Pridať komentár