Olejomaľby, akvarely aj kresby tušom: V Prešovskej univerzitnej knižnici vystavuje Alena Sedláková

1046x
13. Marec 2023
 Po 10 rokoch vystavuje v prešovskej univerzitnej knižnici výtvarníčka Alenis - Alena Sedláková 
(Zdroj: PU) 
 
V Univerzitnej knižnici Prešovskej univerzity v Prešove (UK PU) sa konala vernisáž malieb a kresieb prešovskej výtvarnej umelkyne a pedagogičky Alenis – Aleny Sedlákovej pod názvom Vrstvy myslenia.
 
Výstava z prierezu jej tvorby zahŕňa 44 diel a v univerzitnej knižnici potrvá do 14. apríla 2023. Vernisáž otvoril riaditeľ UK PU Peter Haľko, ktorý vo svojom príhovore pripomenul, že po 10-tich rokoch ide o druhú výstavu autorky v Univerzitnej knižnici PU, pričom vyzdvihol najmä jej prirodzenú ľudskú prívetivosť a poetickosť jej výtvarného prejavu.
 
„Prvú individuálnu výstavu som realizovala v roku 1993 v Šarišskom osvetovom centre v Prešove, s ktorým som spolupracovala aj ako lektorka pre výtvarnú činnosť neprofesionálnych výtvarníkov. Súčasnou výstavou v Univerzitnej knižnici PU by som si chcela pripomenúť toto moje 30-ročné jubileum“, uviedla autorka Alena Sedláková na vernisáži.
 
 (Zdroj: PU)
 
S pôsobením v akademickom prostredí začala svoje umenie pod umeleckým menom Alenis intenzívnejšie prezentovať na individuálnych, a spolu s kolegami z fakulty, aj na kolektívnych výstavách doma aj v zahraničí. V univerzitnej knižnici aktuálne vystavuje 44 diel (olejomaľby, akvarely, kresby tušom a diela vytvorené kombinovanou technikou) z rokov 2021 – 2023, medzi ktorými iste zaujmú dva cykly: Príbeh hudby, inšpirácia od syna (polyptych štyroch malieb vytvorených vaječnou temperou na plátne) a V znamení Barana (séria štyroch malieb vytvorených akrylom na plátne a kombináciou techník).
 
Alenis uviedla výstavu publiku slovami: „Moja výstava Vrstvy myslenia predstavuje prierez mojej výtvarnej tvorby – dotýka sa môjho myslenia vo vrstvách. Napriek všetkému, čo ma v živote postretlo, som sa snažila naďalej venovať vlastnej tvorbe.“
 
(Zdroj: PU)  
 
To ocenil vo svojom príhovore aj kurátor výstavy Jaro Ondo, vysokoškolský výtvarný pedagóg pôsobiaci na Inštitúte hudobného a výtvarného umenia Filozofickej univerzity PU. „To, že práce Aleny Sedlákovej dýchajú jednoliatejším rukopisom nie je dôsledkom toho, že všetky vznikli v relatívne krátkom období, skôr sa jedná o výtvarnícky grif, spôsob cítenia motívu realizovaného formálnou skratkou. Vravíme o autentickosti, rukopise maliara.“
 
Ondo ďalej pokračoval v priblížení výstavy. „Autorkine obľúbené kone, florálne motívy, krajina architektonických prvkov, rodinný akcent – dvojice, trojice, jedinci pôsobia ako, ale aj sú kolážami – možno tými z hodín arteterapie. Autoarteterapie. Priznania. Rekapitulácie a definície pocitov po priznaní. A zaznieva hudba. Zvuk gitary. Tóny v kostolíku, ďaleko v horizonte krajiny. Akési cinknutie, zazvonenie. To bolo pravouhlé pretnutie dvoch liniek v kríž."
 
 
(Zdroj: PU)  
 
„Prečo tieto motívy? Aby, ako povedal Boris Pasternak o doktorovi Živagovi, prehriali príbeh ako krb prehrieva dom. Ľahko uchopiteľné veci a ich hromady dookola nás priviedli k pomerne klamlivým súčtom. Zatiaľ čo duša je iba jedna. Jediná. Do všetkých bytostí rozprsknutá a plnofarebná. Uzavrel Ondo na vernisáži, na ktorej s hudobným programom vystúpil pianista Martin Leto.
 
Výtvarníčka Alenis – Alena Sedláková (rod. Nikolovová) vyštudovala výtvarnú výchovu v kombinácii so slovenským jazykom a literatúrou na Pedagogickej fakulte v Prešove (1989 – 1994), kde neskôr pôsobila na Katedre hudobnej, výtvarnej a telesnej výchovy ako výtvarná pedagogička (1997 – 2022).
 
(Zdroj: PU)  
 
V roku 2007 si rozšírila svoje vzdelanie o odbor psychopédia, čo využila aj pri arteterapii, ktorej sa tiež dlhodobo venuje. Za svoju tvorbu bola Alena Sedláková viackrát ocenená (napr. Čestné uznanie Vox humana v Ostrave, Cena primátora mesta Trenčín). Je tiež autorkou mnohých odborných príspevkov a troch monografií.
(12:35, red.) 
Diskusia
Pridať komentár