VIDEO | V Prešove zrekonštruovali lávku pri hokejovom štadióne za takmer milión eur

902x
18. November 2022
Nová prešovská lávka zjednoduší prístup obyvateľov do mesta aj k hokejovému štadiónu
 
V utorok 15. novembra zástupcovia mesta Prešov spolu so zhotoviteľom, spoločnosťou Eurovia otvorili pri Prešovskej univerzite novú lávku pre peších aj cyklistov. Vznikol tak aj nový združený cyklochodník, ktorý prepája lávku s neďalekým cyklochodníkom Mlynský náhon.
 
„Verila a hlavne dúfala som, že to stihnú, lebo už sme si zvykli na to, že sú rôzne nepredpokladané okolnosti. Aj tu sa čakalo na subdodávku, keďže lávka je zhotovená z oceľovej konštrukcie a osádzala sa naraz. Je jednou z prístupových trás k zimnému štadiónu a zároveň prepája cyklochodník pri Toryse s cyklochodníkom Mlynský náhon v širšom centre mesta,“ povedala na slávnostnom otvorení v utorok 15. novembra primátorka Prešova Andrea Turčanová.
 
Slávnostné prestrihnutie pásky novo zrekonštruovanej lávky pri hokejovom štadióne v Prešove (Zdroj: MH) 
 
Pôvodná lávka bola v havarijnom stave a prechod cez ňu už nebol bezpečný. Od marca 2021 bola preto uzavretá a mesto pristúpilo k jej asanácii. V letných mesiacoch tohto roka začala dodávateľská firma s výstavbou úplne novej, modernejšej lávky.
 
Nosná konštrukcia novej lávky je tvorená oceľovým hlavným nosníkom, navzájom prepojenými priečnikmi a oceľovým oblúkovým nosníkom s oceľovými závesmi.
 
Lávka stála takmer milión eur, je 5,5 metrov široká a 38 metrov dlhá. (Zdroj: MH)  
 
„Stojíme na lávke, ktorá je 38 metrov dlhá, päť a pol metra široká. Je rozdelená na cyklochodník - zelený pás, ktorý má dva a pol metra šírku. Modrý pás, dvojmetrový je pre chodcov. Jednometrový pás je vyhradený pre mobiliár, lavičky, koše a cyklostojany, ktoré ešte pribudnú. Nie sú namontované, sú ešte vo výrobe," doplnil Marek Reisinger z prešovského závodu spoločnosti Eurovia SK.
 
Lávku osvetľuje 14 LED svietidiel, ktoré zabezpečujú funkčné a iluminačné osvetlenie architektonicky zaujímavej konštrukcie. Lávka je projektovaná na storočnú vodu. Celková cena diela predstavuje 957 316,30 eura s DPH. Práce zrealizovala akciová spoločnosť Eurovia SK. 
 
 
Lávka je celá z ocele a je projektovaná na storočnú vodu. (Zdroj: MH) 
 
„Stavba bola realizovaná v zmluvnom termíne 135 dní. Vzhľadom na to, že súčasťou toho boli aj povoľovacie konania, tak si myslím, že je to veľmi slušný výkon. Čo sa týka ceny diela, v zásade je dodržaná. Sú drobné odchýlky, ako je to pri týchto projektoch bežné a s tým rokujeme ešte s mestom," povedal generálny riaditeľ Eurovia SK Robert Šinály.
(15:40, red.)
Diskusia
Pridať komentár