V Moravanoch otvorili živý včelársky skanzen

1006x
05. August 2022
V Moravanoch otvorili živý včelársky skanzen
Moravanský včelí skanzen
 
Novinka v podobe exteriérového múzea, v ktorom sa život nezastaví sa otvoril už dnes v Moravanoch na dolnom Zemplíne.
 
Obec Moravany sa vďaka netradičnému areálu stane lákadlom pre turistov, školy, tábory, ale aj pre samotných včelárov. Ambíciou jeho tvorcov bolo vybudovať v obecnom parku včelársky skanzen, čo sa im aj podarilo. Už od dnes v ňom budú žiť včely, prebiehať včelárske prednášky aj apiterapia.
 
Takýto živý skanzen vznikol vďaka aktívnej včelárskej komunite na čele so starostom obce Vladimírom Čeklovským a podpore vo výške 13 000 € z grantovej schémy Košického samosprávneho kraja, Terra Incognita.
 
Historické verzus moderné spôsoby chovu včiel
 
Nadšenie miestnych včelárov vyústilo do nápadu ukázať prácu s týmto užitočným hmyzom aj laickej verejnosti. V živom včelárskom skanzene sa všetci zvedavci dozvedia ako sa kedysi chovali včely, čo sa zmenilo, od čoho sa upustilo a čo sa naopak pridalo v starostlivosti o túto nenahraditeľnú zložku ekosystému.
 
Pozrite si našu videoreportáž 
 
Návštevníci tiež uvidia dobové úle, akými sú rôzne kláty, figurálne, slamené či šašinové úle, ale aj moderné úle používané v súčasnosti. Všetky sú obývané včelími rodinami. Včelárska, ale i laická verejnosť si môže pozrieť život včiel bezpečne, s podrobnými informáciami a odborným výkladom.
 
Apiterapia 
 
„Včelárska komunita v Moravanoch má svoju bohatú tradíciu, preto som hrdý na to, že o svoje remeslo sa má chuť podeliť aj so zvedavými východniarmi. Aj vďaka tomuto projektu sa nezabudne na dôležitosť včiel a ich význam v našej prírode aj v životoch. Areál ponúka nielen zaujímavé a hodnotné informácie o včelách, ale aj priamu interakciu s nimi vďaka apidomčeku. Ide o miesto, kde si všetci návštevníci bezpečne vyskúšajú silu apiterapie na vlastnej koži. Tento projekt je ďalší v poradí, ktoré župa v obci rozhýbala. Už viac ako rok tu funguje projekt Moravany po vode za poznaním, ktorý prevedie vodákov povodím rieky Ondava. Nie je to žiadna nuda, pri troche aktivity a odhodlania si ju môžu vyskúšať aj splaviť. Odteraz majú turisti o ďalší dôvod naviac navštíviť tento kút Košického kraja. Jedno miesto ponúka dve odlišné, no rovnako zaujímavé atrakcie pre výletníkov každej vekovej kategórie, “ informoval predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.
 
 
Starosta obce Moravany Vladimír Čeklovský verí, že tento druh skanzenu sa stane na mape kraja vyhľadávaným turistickým miestom.
 
„Myšlienka otvorenia živého včelárskeho skanzenu v miestnom parku vznikla počas stretnutí našej domácej komunity včelárov. V jej jadre sú dlhoroční profesionálni aj hobby včelári, ktorí sa popri včelárskej práci zaujímajú aj o jej históriu. So zaujímavosťami sa chceme s verejnosťou podeliť formou prednášok a praktických ukážok. Vieme, že strach zo včelích bodnutí je bežný, a preto prebiehala naša návšteva v skanzene s ochrannými včelárskymi oblekmi, a kto si trúfne, tak sa môže priamo pričiniť o starostlivosť o včelstvá. Vstupné je symbolické, určené len na chod skanzenu samotného, a v ponuke sú aj  tunajšie včelie produkty, ktoré si môžu ľudia zakúpiť. Moju vášeň k týmto usilovným živočíchom, spolu s postom starostu, beriem ako možnosť zanechať pre budúce generácie niečo hodnotné a pre spoločnosť prospešné.“
 
Úľové spanie = apiterapia
 
Práca so včelami nabíja energiou a priaznivo pôsobí na naše zdravie. To, čo včelári získavajú dýchaním vzduchu z úľov, si môžu vyskúšať aj návštevníci skanzenu v Moravanoch, a to bez strachu zo žihadiel. Zvedavci, nadšenci aj rodiny s deťmi v skanzene môžu objaviť včelín v podobe domčeka, ktorý je upravený pre spánok a oddych priamo na včelích úľoch.
 
 
Stačí si iba ľahnúť do apidomčeka, dýchať vzduch s vôňou medu, vosku, propolisu a započúvať sa do pokojného bzučania pod vami. A možno aj pokojne zaspať. Terapia pôsobí nielen na nervovú sústavu ako aromaterapia, ale vďaka svojmu zloženiu má aj protizápalový, antivírusový a antibakteriálny efekt.
 
Nové zážitky na kraji sveta
 
Turistika, cykloturistika, vodné zážitky či prehliadky múzeí patria medzi tradičné využívanie voľného času v Košickom kraji. Krajská organizácia cestovného ruchu Košice Región Turizmus však vníma aj nové potreby a očakávania návštevníckej verejnosti.
 
Ľudia hľadajú nové, neobjavené miesta a nevšedné zážitky, ktoré chcú prežívať „na vlastnej koži“ a odniesť si ich tak domov nielen na fotkách, ale aj v živých spomienkach.
 
 
„Naša organizácia sa stále viac sústreďuje na propagáciu nových, netradičných zážitkov, ktoré v našom kraji môže verejnosť aktívne objavovať. Nezabúdame však ani na lokálne tradície či remeslá, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou našej ponuky a majú v destinácii svoje dôležité miesto. Interaktívne múzeá a skanzeny, medzi ktoré sa skanzen v Moravanoch rovnako radí, významne dopĺňajú ponuku turistických atraktivít v kraji. Po minuloročnom vzore, kedy sme otvorili podobný areál venovaný včielkam v Hrabušiciach na Spiši, sa tešíme zo včelieho skanzenu tu v Moravanoch. Ten hrabušický je otvorený už druhú sezónu a má obrovský úspech. Navštevujú ho rodiny s deťmi, turisti, cyklisti, ale aj organizované výlety. Je to ideálne miesto aj pre školské výlety a fakultatívne výlety počas dlhšej dovolenky. Preto veríme, že aj Moravany sa na Zemplíne stanú rovnako obľúbeným miestom,“ zhodnotila prínos projektu Lenka Vargová Jurková, výkonná riaditeľka Krajskej organizácie cestovného ruchu Košice Región Turizmus. 
(11:05, KOCR)
Diskusia
Pridať komentár