Prešovská župa prijala nové opatrenia, ktoré majú pomôcť utečencom

1009x
01. Marec 2022
Zasadol krízový štáb krajskej samosprávy
Prešovský samosprávny kraj ešte uplynulý piatok zriadil platformu Pomôžme Ukrajine (Foto: FB/Polícia SR) 
 
Na Úrade Prešovského samosprávneho kraja počas včerajšieho dňa zasadal krízový štáb PSK. Hlavnou témou bola koordinácia postupov s krízovým riadením štátu v súvislosti s vojnovým konfliktom na Ukrajine.
 
Ako informovala hovorkyňa Prešovskej župy, na stretnutí sa hovorilo o konkrétnej pomoci pre utečencov a opatreniach, ktoré prijal PSK. Tie sa okrem iného týkajú mimoriadnych autobusových spojov, materiálnej pomoci a či údržby komunikácii v prihraničnej oblasti.
 
Zasadnutie krízového štábu Prešovského samosprávneho kraja sa venovalo predovšetkým kompetenciám v pôsobnosti krajskej samosprávy, ale aj novým úlohám, ktoré si mimoriadna situácia vyvolaná vojnovým konfliktom na Ukrajine vyžiadala.
 
„Zásadnou vecou je poskytnutie núdzového ubytovania, v ktorom sme reagovali promptne a vyčlenili sme päť zariadení s kapacitou takmer 500 lôžok. Naďalej pomáhame starostom prihraničných obcí, najmä v Ubli a v Uliči, ktorých sa to bytostne týka a ktorí v týchto dňoch preukázali obrovské nasadenie. Chceme im pomôcť zmierniť zložitú situáciu pomôcť v koordinácii jednotlivých postupov, či už je to úprava komunikácií, odvoz komunálneho odpadu, neporiadku, ktorý vzniká z dôvodu kumulovania veľkého množstva ľudí pri hranici s Ukrajinou,“ uviedol po rokovaní štábu predseda PSK Milan Majerský.
 
Pomôžme Ukrajine
 
Ako ďalej informoval, Prešovský samosprávny kraj ešte uplynulý piatok zriadil platformu Pomôžme Ukrajine, ktorá sieťuje organizácie, združenia či podnikateľské subjekty a všetkých, ktorí chcú pomôcť obyvateľom unikajúcim z vojnovej krajiny materiálne, personálne alebo poskytnutím ubytovania. „Máme zriadenú linku pomoci, kde ľudia podávajú aktuálne informácie pre tých, ktorí sa nachádzajú v bezvýchodiskovej situácii, ale aj tých, ktorí chcú pomôcť, aby sme ich vedeli rýchlejšie spojiť a túto pomoc poskytovať,“ doplnil predseda kraja.
 
Kraj poskytuje informácie možným donorom a záujemcom denne od 8.00 do 18.00 hod. aj na špeciálnej infolinke 051/70 81 777 a na emailovej adrese ukrajina@psk.sk.
 
 
Zasadnutie krízového štábu (Foto: PSK) 
 
Bezplatná preprava
 
Od soboty sprístupnila župa obyvateľom utekajúcim z Ukrajiny službu prímestskej autobusovej dopravy bezplatne, a to po preukázaní sa pasom či občianskym preukazom. Bezplatná preprava sa týka všetkých spojov zmluvných dopravcov PSK - SAD Humenné, SAD Prešov, BUS Karpaty a SAD Poprad.
 
„Okrem toho zmluvní dopravcovia zabezpečujú mimoriadne spoje pre týchto obyvateľov, ktorí sú prepravovaní do záchytných miest. Počas noci z 27.2. na 28.2. boli takto vypravené tri autobusy, dva do Bardejova a jeden do Vranova nad Topľou,“ spresnil M. Majerský.
 
Pomoc už smerovala do Uble
 
V pondelok 28. februára spustil PSK prostredníctvom svojej Nadácie PSK pre podporu rodiny aj internú zbierku materiálnej pomoci, presnejšie trvanlivých potravín, hygienických potrieb a pod. Jej zámerom je, aby bola cyklická, pričom smeruje k vybraným samosprávam – mestám, obciam, kde už utečenci sú ubytovaní.
 
Už včera napoludnie bol prvý výťažok zo zbierky doručený do obce Ubľa, pričom zbierka ďalej pokračuje. Do pomoci utečencom z Ukrajiny sa priamo zapájajú aj stredné školy v zriaďovateľskej pôsobnosti PSK. A to vyhlásením materiálnych a finančných zbierok. V nedeľu 27. februára kraj prostredníctvom župnej SOŠ drevárskej vo Vranove nad Topľou núdzovo zaslal 30 matracov, paplónov, vankúšov a 60 kusov posteľnej bielizne priamo do Kyjeva.
(8:50, D. Jeleňová, TS)
 
Diskusia
Pridať komentár