Východniari sú opäť bližšie ku geotermálnym zdrojom, začali sa vrtné práce pri Čižaticiach

747x
09. November 2021
Trnka: Verím, že čižatický vrt už začiatkom budúceho roka odhalí svoj potenciál
 Na realizáciu geotermálneho vrtu vyčlenila župa takmer dva milióny eur. Foto: KSK
 
Východniari sú opäť bližšie ku geotermálnym zdrojom pri Čižaticiach v okrese Košice-okolie. Košický samosprávny kraj (KSK) tam ukončil prvú etapu, ktorá zahŕňa prípravné práce a realizáciu úvodnej časti vrtu.
 
Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková s tým, že už v prvej polovici budúceho roka by mala dostať košická župa odpoveď na to, pre aké účely dokáže využiť podzemné zdroje geotermálnej vody pri Čižaticiach.
 
 Na využitie geotermálneho zdroja župa nechce čakať desiatky rokov. Foto: KSK
 
Akvapark či geotermálne vykurovanie
 
„S malou vrtnou súpravou sme sa dostali do hĺbky 30 metrov. Ide o prípravné práce pre veľkú vrtnú vežu, vďaka ktorej sa budeme vedieť dostať do viac ako 2-tisíc metrovej hĺbky, prípadne do hĺbky, v ktorej sa nachádza zdroj termálnej vody. Pôjde o pomerne hlboký vrt, výdatnosť a teplota vody by mala byť podobná ako pri vrte v neďalekom Ďurkove. Na využitie geotermálneho zdroja však nechceme čakať desiatky rokov. Prevádzku veľkej vrtnej súpravy by sme chceli spustiť po jej preprave a montáži koncom roka. Verím, že čižatický vrt už začiatkom budúceho roka odhalí potenciál, ktorý máme pod povrchom a tento geotermálny zdroj budeme vedieť využiť čo najlepšie v prospech všetkých východniarov. Či už to bude akvapark, alebo geotermálne vykurovanie, možnosti sú široké,“ povedal predseda KSK Rastislav Trnka.
 
 
 
Teplota až okolo 100 stupňov Celzia
 
Čižatický vrt je výnimočný, pretože po ďurkovských vrtoch je druhým s najvyššou teplotou – očakáva sa až okolo 100 stupňov Celzia. Výnimočná je aj jeho plánovaná hĺbka, približne 2 300 metrov.
 
„Samotná šírka vrtu sa bude smerom do hĺbky zužovať – zatiaľ čo horná hrúbka je približne 47 centimetrov, finálna v dolnej časti by mala byť 18 centimetrov. Na Slovensku nemáme spoločnosť, ktorá by dokázala zrealizovať vrt s takýmito parametrami, preto sme rátali s medzinárodnou spoluprácou. Veľká vrtná súprava bude na Slovensko prepravovaná po častiach ako nadrozmerný náklad, jej montáž potrvá niekoľko dní,“ vysvetlil Stanislav Jacko z Ústavu geovied Fakulty baníctva, ekológie, riadenia a geotechnológií TUKE.
 
 
Takmer dva milióny eur
 
Na realizáciu geotermálneho vrtu vyčlenila župa zo svojho rozpočtu 1 900 000 eur, zámer odsúhlasilo Zastupiteľstvo KSK v roku 2019.
 
„Vrt realizuje konzorcium firiem Rotaqua z Maďarska a Rhodes Slovakia, s.r.o., ktoré uspelo vo verejnom obstarávaní. Geologický dozor nad prácami v Čižaticiach vykonáva Technická univerzita v Košiciach, ktorá počas vrtu odoberá a vyhodnocuje získané vzorky a v prvej polovici budúceho roka vypracuje finálnu analýzu, ktorá vyráta celkové množstvo využiteľných zásob podzemnej vody. Tiež poskytne údaje aj o prietoku a teplote vody či jej chemickom zložení,“ dodala Terezková.
(15:21, red)
Diskusia
Pridať komentár