Prešovský kraj zjednodušuje vyhľadávanie informácií pomocou geoportálu

1074x
06. Máj 2020
Viac informácii pod jednou strechou
www.geopresovregion.sk 
 
Geoportál Prešovského samosprávneho kraja rozšíril svoju ponuku dát. Aktuálne si môžu občania vyhľadať „pod jednou strechou“ informácie o koronavíruse, vývoji trhu práce, demografii, cestách, rómskych komunitách či zdravotnej starostlivosti.
 
Viac otvorených dát pre verejnosť. To je filozofia Prešovského samosprávneho kraja (PSK), ktorý v uplynulom období pracoval na vylepšení regionálneho geoportálu GeoPresovRegion. Záujemcovia tak po novom nájdu na spomínanom webe aj aktuálne informácie o pandémii, vlastníctve ciest či vybraných turistických atrakciách v Prešovskom kraji.
 
Informácie o koronakríze
 
Mapa COVID-19 ponúka občanom komplexné informácie o koronakríze. Okrem denne aktualizovaného prehľadu potvrdených prípadov ochorenia zobrazuje informácie o odberných miestach COVID-19 v Prešovskom kraji a poskytovanej zdravotnej starostlivosti spojenej s týmto ochorením.
 
Obyvatelia kraja tu tiež nájdu údaje o organizáciách, iniciatívach a obciach, ktoré v čase koronavírusu poskytujú ľuďom rôzny druh pomoci. Vyhľadať si vedia aj rizikové demografické ukazovatele, ktoré podľa odborníkov môžu vplývať na šírenie nákazy, resp. zobrazujú rizikovú skupinu ľudí či rizikové územie.
 
„Pri vytváraní priestorovej mapy o koronavíruse sme vychádzali najmä z dátových zdrojov Národného centra zdravotníckych informácií, Štatistického Úradu SR a Atlasu rómskych komunít. Dovolím si tvrdiť, že ide o unikátny zdroj informácií pod jednou strechou, ktorý v čase koronavírusu poskytuje dôležité údaje jednoducho a prehľadne,“ načrtol predseda PSK Milan Majerský.
 
Dopady na trh práce 
 
Geoportál sprístupňuje tiež aktuálne informácie o miere evidovanej nezamestnanosti, uchádzačoch o zamestnanie či voľných pracovných miestach v rámci jednotlivých okresov. Údaje tak môžu byť prínosné nielen pre uchádzačov o zamestnanie, ale aj pre firmy, ktoré hľadajú kvalifikovaných pracovníkov. Z máp sa bude dať jednoducho vyčítať aj to, aké dopady má koronakríza na nezamestnanosť a trh práce.
 
Záujemcovia si na webe geopresovregion môžu jednoducho vyhľadať aj komu patria dané úseky ciest I., II. alebo III. triedy. V budúcnosti by mohli na mape pribudnúť aj upozornenia na rekonštrukcie a modernizácie ciest či prípadné dopravné obmedzenia.
 
Transparentnosť 
 
Transparentnosť a otvorenosť dát chce župa deklarovať aj prehľadnou mapou, ktorá ukazuje podporené projekty Výzvy pre región za rok 2019 v jednotlivých okresoch. Samozrejmosťou je aj zobrazenie výšky dotácie.
 
Okrem toho ponúka portál informácie o všeobecnej zdravotnej starostlivosti, pohotovostnej zdravotnej starostlivosti a lekárňach, organizáciách PSK, demografii, projekte Poloniny trail či rómskych komunitách.
 
„Vďaka spolupráci na výmene dát so Štatistickým Úradom SR, Ústredím práce, sociálnych vecí a rodiny SR, či Národným centrom zdravotníckych informácií bolo možné integrovať kvalitné a aktuálne dáta o regióne na jedno miesto a uľahčiť tak verejnosti, manažmentu PSK, ale aj akademickému či podnikateľskému sektoru prístup k zrozumiteľným priestorovým informáciám,“ doplnil prešovský župan.
 
11 tematických máp
 
V súčasnosti je na geoportáli publikovaných vyše sto datasetov s metaúdajmi a 11 tematických máp, ktoré slúžia na jednoduché, rýchle a zrozumiteľné poskytnutie informácií o konkrétnej téme. Publikované dáta môžu predstavovať “potrebný materiál” pre ich ďalšie možné komerčné či nekomerčné spracovanie, analýzu či vedeckú činnosť a priniesť tak ďalšiu pridanú hodnotu.
 
PSK spustil prvotnú verziu regionálneho geoportálu GeoPresovRegion v júni minulého roku v spolupráci s Európskou komisiou, Svetovou bankou, Prešovskou univerzitou v Prešove v rámci iniciatívy Catching-up Regions (CuRI).
(11:16, L. Heilová)
Diskusia
Pridať komentár