Vianoce začínajú sláviť aj pravoslávni veriaci

1835x
06. Január 2020
Tento článok vyšiel v našich novinách
A v tej jaskyni sa odohral nádherný zázrak
Pravoslávny duchovný Ivo Petrovaj
 
Milí čitatelia, určite mi dá každý z Vás za pravdu, posledné dni sa niesli v akejsi veľmi zvláštnej atmosfére. Z každého rohu na nás „vyskakovali“ červení mužíkovia, bolo počuť veselé melódie a mestá i dediny sa odievali do svetelných „šiat“. A medzi všetkými tými melódiami, ale jed­na vyniká svojím textom... Svätá noc, tichá noc... všetci ju poznáme, pospevujeme si ju v aute, v práci, deti sa ju učia.
 
No je tu teraz jedna otázka na nás. Či sa niekedy pozastavujeme nad tým, čo sa v tej piesni spieva. Hovorí o jednej noci, tichej noci, keď všetci spali, až na pár ľudí. Tí ľudia nemali kde spať, tak si našli maštaľ v jaskyni. Nebo­lo to nič pohodlné, nič príjemné. Komu z Nás dnešných ľudí by sa to asi páčilo. Stráviť noc na takom mieste. Asi málo komu.
 
A v tej jaskyni sa odohral nádherný zázrak, v úplnej jednoduchosti, tichosti do tej nočnej tmy vstúpilo Svetlo. Ale to nebolo obyčajné svetlo, no Svetlo sveta – Syn Boží. Toto narodenie, hoci si to málo kto uvedomuje, otočilo beh dejín. Dovtedy a ani potom sa už nikdy nič podobné nezopakovalo. Boh prijal na Seba telo svojho služobníka. A kvôli čomu? Nuž preto, aby mu pomohol precitnúť a vyslobodiť sa z okov hriechu a smrti. Došlo k dokonalému obnoveniu ľudskej prirodzenosti. Mení sa postavenie človeka voči Bohu. Končí sa otroctvo a začína synovstvo, pretože už nie sme viac otroci ale synovia. „Syn Boží sa stal Synom človeka, aby ľudských synov spravil Božími synmi“.
 
Toto je iba pár myšlienok k tomuto veľmi veľkému sviatku. No povedzme si na rovinu. Málo kto o tom vôbec premýšľa. A viete prečo? Pretože na to nemáme „čas“. Presne tak. Nemáme a ani nemôžeme, lebo stále sa niekde ponáhľame. Ráno vstávame, deti do škôlky, do práce, obed, z práce po deti, nákup, uvariť, upratať, s deťmi sa večer trošku pohrať, poučiť a potom spať a ráno znova to isté. Popravde, je toho veľa.
 

Nech nás sviatky nepohlcujú tým šialeným zhonom a behom po všetkých tých darče­koch a plných stoloch

Náš deň je zrazu krátky a práce stále veľa. Aj keď je to pre niekoho nepredstaviteľné, no nutné, treba do toho nášho krátkeho programu dňa doslova vtesnať aj toho Syna, ktorý sa narodil v jaskyni. Veď práve iba vďa­ka Nemu to všetko môžeme zvládať a stíhať. On je Ten čo nám dáva silu a pomoc prežiť každý deň.
 
Skúsme teda, aspoň v tento čas trošku spomaliť, aspoň trošku. Nech nás sviatky nepohlcujú tým šialeným zhonom a behom po všetkých tých darče­koch a plných stoloch. Nie všetko je iba o jedle a darčekoch. Kiežby sa pre nás sviatok Christovho Narodenia stal sviatkom narode­nia Christa v našej duši a nášho znovuzro­denia v Christovi. Zmĺknime – stíšme sa pre svet, aby sa v našej duši narodilo Božie Slovo a naplnilo nás Svojim svetlom a duchovnou radosťou.
 
Prajem všetkým, čo budú pár týchto riadkov čítať, nech si tieto sviatky „užijú“ v príjem­nom tichu, pretože ticho lieči. V kruhu svojej rodiny, v zdraví, radosti. A nezabúdajte, že do tohto kruhu má patriť aj v maštali, kvôli nám narodený, Christos!
(16:20, jerej Ivo Petrovaj, pravoslávny duchovný)
 
Diskusia
Pridať komentár
Všetky práva vyhradené | Akékoľvek publikovanie alebo šírenie správ, fotografií a dát uverejnených na portáli ahojbardejov.sk je bez predchádzajúceho súhlasu porušením autorského zákona.