Bilancia predvianočného saleziánskeho kila: 7 tón potravín do 200 rodín

3x
17. December 2016

Aj pred Vianocami pomohli chudobným

sal. kilo.jpg

Zbierka sa už v Bardejove udomácnila

 

Vianočné sviatky sú aj o pomáhaní tým, ktorí to najviac potrebujú. Mnoho rodín sa ocitne v núdzi zo dňa na deň, niektoré rodiny žijú chudobným spôsobom dlhodobo. Bardejov patrí k mestám, kde je vysoká nezamestnanosť, nájsť si prácu je ťažké. V okrese žije mnoho rodín, ktoré by privítali akúkoľvek pomoc. Aj preto pred niekoľkými rokmi vznikla v meste charitatívna akcia Saleziánske kilo práve pod patronátom saleziánov v Bardejove.

Podstatou akcie je vyzbierať potraviny, ktoré následne putujú do sociálne slabých rodín. Tento rok sa zbierka uskutočnila aj pred Vianocami. Niekoľko desiatok dobrovoľníkov sa vybralo do potravín miestneho obchodného reťazca, kde vyzbierali niekoľko tisíc kíl potravín, zeleniny, ovocia a drogérie.  Následne boli všetky potraviny zhromaždené a rovnomerne rozdelené do škatúľ.  Tie následne putovali do rodín.

Každým rokom sa počet rodín i počet vyzbieraných kíl zvyšuje. Výnimku netvorila ani táto akcia. „Zoznam rodín v núdzi sa tvoril od prvej zbierky a postupne rástol. Informácie o rodinách máme prevažne z jednotlivých farností, ktoré sa podieľajú na zbierke a od farníkov, ktorí mali možnosť nahlásiť osoby alebo rodiny do zoznamu,“ uviedol Anton Hlávka, koordinátor potravinovej zbierky Saleziánske kilo. 

„Ľudia darovali potraviny s ochotou pomôcť núdznym a častokrát sa podelili s málom, čo majú s vedomím, že je niekde niekto, kto má ešte menej. Reakcie ľudí, ktorým sme balíky doviezli, boli mnohokrát dojímavé a slzám sa neubránili ani chlapi, ktorí boli balíky doručiť. Bohužiaľ situácia v mnohých rodinách je veľmi zlá a takáto pomoc je len malým svetielkom nádeje na lepší život. iste je v moci nás všetkých i v moci predstaviteľov obcí a úradov na zlepšenie ich situácie. Saleziánske kilo by malo byť nasledované profesionálnejšou pomocou týmto jednotlivcom a rodinám.“ 

Jedna škatuľa obsahovala potraviny, ovocie, zeleninu a drogériu a jej váha sa pohybovala na úrovni 30 kíl. Medzi darovanými vecami boli napr. múka, mlieko, strukoviny, cestoviny, cukor, vody ale aj konzervy alebo sladkosti. Ďalšia zbierka je naplánovaná pred najväčšími sviatkami v roku – pred Veľkou nocou.

Viac o saleziánskom kile sa dočítate už v najbližšom novinovom vydaní v priebehu ďalšieho týždňa.  

(15:55, J. Kuča)

 

uspes firmy.jpg

Najsledovanejší.jpg

Diskusia
Pridať komentár