Slovenskí dôchodcovia majú vyšší príjem ako mnohí pracujúci

391x
11. Júl 2025
Odborníci však varujú, že systém dlho nevydrží: Slovenskí dôchodcovia majú vyšší príjem ako mnohí pracujúci
 
  Priemerný príjem dôchodcov dosiahol 95,9 % priemerného príjmu celkovej populácie, vyššie číslo mali len Španielsko, Portugalsko, Taliansko a Luxembursko. (Zdroj: archív)

Slovensko dosahuje len 75 % priemeru EÚ v životnej úrovni.

Príjem z práce a dôchodok sa na Slovensku líšia menej než v zahraničí, no vzhľadom na zlé hospodárenie štátu a zhoršujúcu sa demografiu je podľa odborníka otázne, ako dlho tento model finančne vydrží.

Slovensko dosahuje len 75 % priemeru EÚ v životnej úrovni, miera úspor je 4,7 % a finančný majetok obyvateľstva je pod 100 % HDP. V porovnaní so zahraničím však slovenskí dôchodcovia dosahujú nadpriemerne dobré výsledky vo finančnej kondícii.

Podľa OECD bola v roku 2022 príjmová miera chudoby u dôchodcov na Slovensku len 7,2 %, čo je najlepší výsledok v regióne strednej a východnej Európy.
 
Slovensko dosahuje len 75 % priemeru EÚ v životnej úrovni. (Zdroj: archív) 

V roku 2024 situáciu penzistov ešte zlepšil plnohodnotný 13. dôchodok. Priemerný príjem dôchodcov dosiahol 95,9 % priemerného príjmu celkovej populácie, vyššie číslo mali len Španielsko, Portugalsko, Taliansko a Luxembursko.

Systém je však podľa neho pod tlakom. Sociálna poisťovňa vykazuje ročnú stratu takmer 3 miliardy eur, deficit štátneho rozpočtu je nad 5 % HDP a populácia starne. Priemerný starobný dôchodok v máji 2024 bol 701,34 eura, predčasný dôchodok 743,98 eura.

Dôchodcovská inflácia bola podľa odborníka v posledných rokoch nižšia ako celková inflácia, najmä vďaka zastropovaniu cien energií a zníženiu DPH na potraviny a lieky. Najohrozenejšou skupinou zostávajú neúplné rodiny s deťmi, kde chudoba dosahuje 38 %.
 
 Slovenskí dôchodcovia majú vyšší príjem ako mnohí pracujúci. (Zdroj: archív)

Slovensko stojí podľa Malinu pred úlohou zachovať citlivosť k seniorom, no zároveň podporiť rodiny a rast zamestnanosti v sektoroch s vyššou pridanou hodnotou.

„V opačnom prípade rastie riziko, že štedrý dôchodkový systém nebude udržateľný. Každému odporúčame, aby sa pri dôchodkoch nespoliehal len na štát a pravidelne si odkladal na starobu,“ uzatvára Malina.
(13:15, red.)
Diskusia
Pridať komentár
mark