Delegácia zo ZŠ s MŠ Pod Vinbargom v Bardejove sa práve vrátila z Francúzska

2124x
14. Apríl 2025
Žiaci a učitelia zo Základnej školy Pod Vinbargom navštívili v rámci projektu Mosty UNESCO Francúzsko 
 
Naši žiaci Ema Hrivniaková, Olívia Šoltysová, Tobias Tipul, Adela Belejčáková a Simona Šoltisová, boli ubytovaní v rodinách svojich rovesníkov z Francúzska, teda museli sa o seba „jazykovo“ postarať sami. (Zdroj: JŠ)

Základná škola s Materskou školou Pod Vinbargom už roky aktívne pôsobí v oblasti medzinárodných Erasmus+ projektov.

Vedenie školy, učitelia, žiaci i rodičia už majú v tejto oblasti bohaté skúsenosti. Jeden z našich projektov pod názvom UNESCO Bridges - Mosty UNESCO trvá 24 mesiacov od 01. augusta 2024 do 31. júla 2026. Projektový tím, pod vedením riaditeľky školy Mileny Kravcovej, pracuje na projektových úlohách podľa harmonogramu.
 
Vo štvrtok od rána sa nacvičovala divadelná hra „Beštia/Šelma z Gévaudanu“, známa legenda z 18. storočia. (Zdroj: JŠ)

Projekt Mosty UNESCO predstavuje partnerstvo medzi štyroma školami:
• Groupe Scolaire St Pierre (Courpière, Francúzsko, koordinátor)
• Scoala ProfesionalaTiberiu Morariu (Salva, Rumunsko, partner)
• Základná škola s materskou školou Pod Vinbargom v Bardejove (Slovensko, partner)
• I.C. Barbera (Caccamo, Sicília, Taliansko, partner)

Cieľom projektu je dosiahnuť zvýšenú informovanosť a povedomie o bohatom kultúrnom dedičstve nášho regiónu. Práve prostredníctvom zriadeného Klubu UNESCO pri ZŠ s MŠ Pod Vinbargom v Bardejove, chceme viesť našich žiakov k občianskym praktikám, ktoré ich budú povzbudzovať a motivovať k chráneniu kultúrneho dedičstva nášho kraja i v celoeurópskom kontexte.
 
 Žiaci školy majú možnosť nadobudnúť široké spektrum vedomostí, ktoré nemajú šancu dosiahnuť pri bežnom, tradičnom vzdelávaní.(Zdroj: JŠ)

Sme presvedčení, že ak ich k tomu budeme vedome viesť, budú rozvíjať svoje občianske know-how, budú brániť hodnoty UNESCO a v konečnom dôsledku budú chrániť aj životné prostredie, v ktorom žijú.

Naši žiaci majú možnosť nadobudnúť široké spektrum vedomostí, ktoré nemajú šancu dosiahnuť pri bežnom, tradičnom vzdelávaní. Aktivity projektu im umožnia rozvíjať ich digitálne zručnosti a kompetencie či zlepšiť svoje komunikačné schopnosti v angličtine.

Po dvoch online mítingoch prišiel čas na fyzické stretnutie, a to v krajine koordinátora vo Francúzsku od 7. apríla do 11. apríla 2025. Zo zasneženého Bardejova sme sa po dvoch letoch Krakow – Frankfurt, Frankfurt – Lyon) dostali po 15 hodinách cestovania do cieľa – mesta Courpière.
 
Aktivity projektu umožnia žiakom rozvíjať ich digitálne zručnosti a kompetencie či zlepšiť svoje komunikačné schopnosti v angličtine. (Zdroj: JŠ)

O 23:30 nás na autobusovej stanici čakali naši partneri. Naši žiaci Ema Hrivniaková, Olívia Šoltysová, Tobias Tipul, Adela Belejčáková a Simona Šoltisová, boli ubytovaní v rodinách svojich rovesníkov z Francúzska, teda museli sa o seba „jazykovo“ postarať sami. „Hotel MAMA“ ostal na Slovensku. Hovorí sa tomu zbieranie skúseností, pocit zodpovednosti za seba samého a precvičovanie angličtiny v reálnych komunikačných situáciách.

V pondelok ráno nás oficiálne prijal riaditeľ školy z Francúzska. Vzápätí sme si prezreli priestory školy. Ako pamiatku na toto stretnutie, každá krajina zasadila strom na terase školského dvora, o ktorý sa bude starať školský „Green Team“.
 
Francúzsko je krásna krajina, stretli sme sa s milými ľuďmi, cítili sme sa naozaj ako vítaní hostia. (Zdroj: JŠ)

V závere dňa sme si všetci pozreli mestečko Courpière formou hry, v ktorej boli žiaci pomiešaní zo štyroch štátov. Zoznámili sme sa s prostredím, kde na nás čakali štyri zaujímavé dni. V utorok sme sa vybrali do mesta Ambert, kde sme si prezreli „kolísku papiera“ vo Francúzsku – tzv. Paper Mill (niečo ako mlyn, poháňaný vodou“, kde sa začal produkovať papier už v roku 1463).

Papier vnímame ako samozrejmosť, ale mali sme možnosť vidieť, že za obyčajným kusom papiera je vynaliezavosť múdrych ľudí a tvrdá práca. Naša exkurzia sa ukončila workshopom. Každý účastník si vyrobil vlastný kus papiera, na ktorom sa nachádza jeho meno a priezvisko.
 
  Žiaci z Francúzska, Talianska, Slovenska a Rumunska si obliekli pripravené kostýmy, vyšli na scénu a v divadelnom predstavení ohúrili plnú sálu hostí. (Zdroj: JŠ)

Po obede, ktorý mal formu pikniku v prírode, sme sa presunuli do House of Fourme d'Ambert, kde sme absolvovali komentovanú prehliadku o histórii výroby rôznych druhov syra, ktoré sú známe široko-ďaleko vo Francúzsku. Niektoré z nich sme mali možnosť aj ochutnať.

Z mesta Ambert pochádzajú aj známe ružence, ktoré si pravidelne nachádzajú cestu až do Vatikánu. Ich výroba má v kraji silnú tradíciu. V stredu sme navštívili horu Puy-De-Dôme, pamiatku UNESCO. Hore sme sa vyviezli panoramatickým vlakom, pozreli sme si pozostatky Merkúrovho chrámu.
 
Návšteva prebehla v rámci projektu Erasmus - Mosty UNESCO. (Zdroj: JŠ)

V tomto majestátnom priestore sa zrealizoval workshop kreslenia „Poklady prírody“, kde žiaci kreslili nádhernú scenériu, ktorú videli z výšky 1 465 metrov nad morom. Dole sme trasu zvládli peši za 90 minút. V stredu sa uskutočnila aj slávnostná večera, ktorej sa zúčastnili učitelia domácej školy a učitelia zo Slovenska, Rumunska a Talianska. V neformálnych diskusiách sa utužujú priateľstvá a to nielen pracovné.

Vo štvrtok od rána sa nacvičovala divadelná hra „Beštia/Šelma z Gévaudanu“, známa legenda z 18. storočia. Počas prestávok si žiaci zahrali na školskom dvore volejbal. Celodenný nácvik priniesol ovocie. Žiaci z Francúzska, Talianska, Slovenska a Rumunska si obliekli pripravené kostýmy, vyšli na scénu a v divadelnom predstavení ohúrili plnú sálu hostí.
 
 Delegácia zo ZŠ s MŠ Pod Vinbargom v Bardejove sa práve vrátila z Francúzska. (Zdroj: JŠ)

Po predstavení boli všetkým vydané certifikáty, ktoré našim žiakom budú pripomínať skvelý pobyt v Courpière. Po záverečnom pohostení si žiaci dopriali „medzinárodnú diskotéku“, v ktorej tancovalo všetko, čo malo ruky a nohy. Projekt UNESCO Bridges sa naštartoval lepšie ako výborne, už o mesiac iní naši žiaci vycestujú do Talianska. Určite Vás o tom budeme informovať.

Francúzsko je krásna krajina, stretli sme sa s milými ľuďmi, cítili sme sa naozaj ako vítaní hostia. Po 15 hodinách cestovania sme sa v piatok dostali do Bardejova. Ako sa v angličtine hovorí: „East or West, Home is Best“. Ale „France forever in our hearts“
(10:45, Katarína Vagaská, Ján Šoltés, red.)
Diskusia
Pridať komentár
mark