Hádzanári Tatrana Prešov vstúpili do semifinálovej série Niké handball extraligy víťazne

982x
23. Apríl 2024
NHE: V prvom semifinále 16-gólová výhra
 Poradili si rivalmi HK Košice (Zdroj: V. Zamborský)

Hádzanári Tatrana Prešov vstúpili do semifinálovej série Niké handball extraligy víťazne. Vo východniarskom derby si v domácej Tatran handball aréne poradili s rivalmi z HK Košice po výsledku 43:27 (21:13).

V sérii hranej na tri víťazné stretnutia sa tak ujali vedenia 1:0 na zápasy. Favorizovaný Tatran hneď na začiatku súperovi ušiel tromi úvodnými gólmi a svoj náskok v prvom polčase ďalej budoval. Postupne ho natiahol na deväť gólov. V druhom dejstve sa dostal aj do 13-gólového náskoku, z ktorého po prestriedaní hostia niečo ukrojili a dostali ho pod dvojcifernú hranicu.

Spoľahlivo chytali v domácej bráne v oboch polčasoch gólmani (Zdroj: V. Zamborský)

Záverečné desaťminútovka ale bola opäť v réžii zverencov trénera Pavla Jana, ktorí konečný rozdiel navýšili na 16 gólov. O najvyšší počet gólov v zápase sa postarali hneď traja strelci Tatrana. Lukáš Urban, Erik Fenár a Josef Hozman zaznamenali zhodne po deväť gólov. Druhý zápas série sa odohrá v stredu 24. apríla o 18:00 hod. na palubovke HK Košice. Tretí duel sa uskutoční opäť v Tatran handball aréne, kde sa východniarske derby uskutoční opäť o týždeň – v sobotu 27. apríla do začiatkom o 18:00 hod.

NHE – semifinále (1. zápas)

Tatran Prešov – HK Košice 43:27 (21:13)

Zostava a góly Tatrana

Čupryna, Cvitkovič – Mitaľ 1/1, Fech, Khaian 4, Sako, Kovacs, Fenár 7, D. Radčenko, Kravčák 1, Hozman 7, Kasatkin 6, M. Antl 2, Davidovič 6, Urban 7, Hernandez 2/1.

Najviac gólov súpera

Ľoch 5, Hruščák 4, Guzy 4/4, 7-metrové hody: 2/2 – 7/6, vylúčenia: 3:3

Priebeh

3:0, 4:1, 7:2, 10:7, 14:8, 18:10, 21:12, 22:14, 27:15, 30:17, 31:22, 34:24, 39:25, 40:27.

Tatran favoritom duelu

Košičania postúpili medzi štvoricu najlepších tímov zo šiestej priečky po základnej časti, keď vo štvrťfinále vyradili v troch zápasoch tretie Nové Zámky. Tatran bol ako víťaz základnej časti favoritom duelu a to od začiatku potvrdzoval. Domáci sa postarali o úvodné tri góly a súperovi dovolili skórovať až na konci 5. minúty, aj to zo sedmičky. Z hry sa hostia prvýkrát presadili až v 8. minúte, keď Maguška korigoval na 2:4.

Tatran hneď na začiatku súperovi ušiel tromi úvodnými gólmi (Zdroj: V. Zamborský)

Po ďalšej trojgólovej šnúre a Urbanovom zásahu na 7:2 si bral hosťujúci kouč Lipták prvý oddychový čas. Košice následne využili dve vylúčenia Davidoviča a Urbana a skresali rozdiel na tri góly (10:7), no v plnej sile dokázali Tatran v jeho snahe o rýchlu hru iba ťažko zastavovať. Smolou pre domácich bolo nezavinené zranenie Marka Kovácsa, po ktorom mohol domáci kouč využívať iba jediného pivota.

Po ďalšej trojgólovej sérii vyhrávali zelenobieli zásahom Hozmana v 26. minúte už 18:10 a na začiatku poslednej minúty polčasu po Urbanovom góle dokonca 21:12. Posledné slovo v prvom dejstve mal ale hosťujúci Kukučka. Davidovič v 34. minúte posunul po zmene strán Tatran prvýkrát do dvojciferného vedenia (24:14) a po Fenárovom góle to bolo na konci 40. minúty 30:17. Vývoj dovolil domácemu trénerovi Janovi rotovať zostavu a následne poslať na palubovku aj mladých hráčov, ktorí sa výzvy nezľakli, aj keď hostia dokázali skresať náskok na 9 až 10-gólový rozdiel. Spoľahlivo chytali v domácej bráne v oboch polčasoch gólmani.

Druhý zápas série sa odohrá v stredu 24. apríla o 18:00 hod. (Zdroj: V. Zamborský)

Do záverečnej desaťminútovky sa vstupovalo za stavu 33:23, no záver už ovládli domáci. Tí šesťgólovou sériou, pričom polovicu zásahov zaznamenal Hozman, ušli od 52. do 56. minúty z 34:25 na 40:25. V záverečnej trojminútovke ešte tromi gólmi odpovedali na dva presné zásahy súpera, a tak v poslednej sekunde Hozman pečatil skóre duelu na rozdiel 16-tich gólov 43:27.
(15:15, IK)