Na východe zaznamenali zemetrasenie. Epicentrum bolo pri Domaši

1489x
23. Február 2024
Na východe Slovenska sa opäť triasla zem, epicentrum bolo len 16 kilometrov od Humenného
Ilustračná fotografia. (Zdroj: Polícia SR - Prešovský kraj)
 
Na východe Slovenska vo štvrtok krátko pred 14:00 zaznamenali mierne zemetrasenie. Podľa Európskeho stredomorského seizmologického centra malo zemetrasenie magnitúdu 3,0. Vychádzalo z hĺbky deväť kilometrov. Jeho epicentrum bolo 50 kilometrov severne od Košíc a 16 kilometrov severozápadne od Humenného pri Domaši.
 
Slabé otrasy cítili aj v Humennom .Ako informuje portál imeteo.sk, zemetrasenie mohli cítiť obyvatelia blízkeho okolia. „Slabé otrasy cítili obyvatelia v okolí Vodnej nádrže Domaša a dokonca aj v Humennnom. V porovnaní so zemetrasením spred niekoľkých mesiacov sú však prejavy oveľa slabšie,“ uviedol portál.
 
Zemetrasenie s magnitúdou 3.0 sa považuje za veľmi malé až malé zemetrasenie. „Dá sa pocítiť, no v drvivej väčšine je bez akýchkoľvek škôd. Nasvedčuje o tom aj dnešný prípad, keď zemetrasenie zaznamenali seizmogramy a niektorí ľudia,“ dodal imeteo.sk
 
 
Ilustračná fotografia. (Zdroj: Polícia SR - Prešovský kraj) 
 
Ministerstvo poskytne pomoc
 
Podľa stanoviska ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Erika Tomáša (Hlas-SD) rezort v tejto súvislosti aktivizoval úrady práce v Humennom, Vranove nad Topľou a Stropkove, ktoré už komunikujú so starostami postihnutých obcí.
 
„Sme pripravení poskytnúť pomoc vrátane psychologickej,“ povedal Tomáš. Seizmológovia Slovenskej akadémie vied zaznamenali po silnom zemetrasení na východnom Slovensku s magnitúdou 4,9 do februára v okolí viac ako desať lokalizovaných slabých dotrasov, väčšinu s lokálnou magnitúdou 1 až 1,5, a niekoľko desiatok nelokalizovaných javov. Má ísť o bežný jav po hlavnom zemetrasení.
 
Ilustračná fotografia. (Zdroj: Polícia SR - Prešovský kraj) 
 
Zemetrasenie na východe Slovenska v roku 2023
 
Zemetrasenie na východe Slovenska z 9. októbra malo epicentrum v obci Ďapalovce (okres Vranov nad Topľou) a lokálnu magnitúdu 4,9. Niekoľko sekundové otrasy spôsobili materiálne škody, obete na životoch ani zranenia hlásené neboli. Zasiahnutých v kraji bolo 24 obcí okresov Vranov n/Topľou, Humenné a Stropkov.
 
Škody dosiahli výšku 16 miliónov eur, z toho 10 miliónov eur na súkromnom majetku obyvateľov obce. Odhadovaná škoda na majetku verejnej správy, ako sú obecné úrady, kultúrne, sociálne a školské zariadenia, je približne 3,5 milióna eur. Poškodených bolo tiež 31 kostolov, pričom škody na chrámoch boli vyčíslené na 2,5 milióna eur.
(10:15, red.)
Diskusia
Pridať komentár