Na platforme WhatsApp sa vydávajú za policajtov

1548x
07. Február 2024
Falošní policajti to skúšajú aj cez Whatsapp
 (Zdroj: FB Polícia SR - Košický kraj)
 
Obľúbenou taktikou podvodníkov je vydávať sa za oficiálne inštitúcie.
 
Pod zámienkou falošnej legitimity totiž chcú svoje potenciálne obete vystrašiť a prinútiť ich k tomu, aby im poskytli to, čo od nich chcú.Či sú to peniaze alebo osobné, platobné, prípadne iné citlivé údaje. Výnimkou nie sú ani podvodníci, ktorí sa osobne alebo po telefóne "hrajú" na policajtov.
 
Či už ide o strašenie údajnými trestnými činmi, nehodami spôsobenými blízkou osobou alebo inými, miestami až bizarnými situáciami, cieľom je vždy na obeť vyvinúť čo najväčší emočný tlak. Vymyslení policajti najnovšie presedlali aj na platformu WhatsApp, kde zneužívajú logo Policajného zboru a hrajú sa na vyšetrovateľov, ktorí vás odhalili ako "páchateľa" trestného činu.
 
Zlodej kričí chyťte zlodeja
 
Skutočný policajt vám takúto správu nikdy nepošle. Príslušník Policajného zboru vás prostredníctvom WhatsApp-u určite kontaktovať nebude a tobôž vás takýmto spôsobom nebude "vydierať", aby ste sa mu ozvali čím skôr.
 
 
Žiadna "kriminálna agentúra sociálnej siete" neexistuje a podvodníci sa prezradili aj mizerným pravopisom správy, ktorú by v škole ohodnotili poriadnou pätorkou.
 
Čo robiť, ak vám volajú alebo píšu podvodníci
 
Ignorujte takéto telefonáty a správy a zvážte ich nahlásenie svojmu operátorovi. Nikdy neposkytujte akékoľvek citlivé údaje, ktoré by mohli byť zneužité. Ak je číslo na prvý pohľad podozrivé, zablokujte ho. Ak vám volajú z reálneho čísla, blokovanie je na zváženie, pretože tým môžete znemožniť kontaktovanie vás skutočnou osobou, ktorá s podvodom nemá nič spoločné.
 
V tomto prípade ide o tzv. spoofing, kde podvodníci zneužívajú reálne číslo inej osoby. Ak sa stanete obeťou trestného činu a podvodníkovi poskytnete vaše citlivé údaje, obráťte sa na najbližšie obvodné oddelenie polície.
(14:30, KRPZE)
Diskusia
Pridať komentár