Hasiči sa vzdelávali v duchu „lepšie pripravení, ako prekvapení”

1391x
14. Júl 2023
Prístroj AED v službe hasičov
  Praktické vzdelávanie (Zdroj: O.Z. HASAM)
 
Občianske združenie HASAM zorganizovalo workshop na tému AED v službe hasičov, na ktorom sa zúčastnili členovia dobrovoľných hasičských zborov z okresov Prešov a Košice a tiež zástupcovia obcí, ktorí sa chceli oboznámiť s rolou First Respondera (osoba, ktorá prvá prichádza poskytnúť predlekársku pomoc).
 
Záštitu nad týmto praktickým vzdelávaním prebral predseda Územnej organizácie Dobrovoľnej požiarnej ochrany Prešov, Ing. Marek Angelovič.  
 
„Cieľom workshopu bolo posilniť ochotu k dobrovoľníckej činnosti v oblasti záchrany života, uistiť účastníkov, ktorí už prístroj AED využívajú, že to čo robia má zmysel a tým, ktorí prístroj ešte nemajú dať príležitosť si ho vyskúšať v praxi a dozvedieť sa akým nenahraditeľným pomocníkom AED môže byť v ich dobrovoľnom hasičskom zbore a obci," uviedla predsedkyňa občianskeho združenia HASAM, Ing. Andrea Mlynárová.  
 
Hasiči spoznali špecifiká prístroja (Zdroj: O.Z. HASAM)
 
V prvej časti sa účastníci oboznámili so základnými zásadami resuscitácie, ktorú si prakticky precvičili. Boli oboznámení so všeobecnými pravidlami fungovania hasičov ako First Responderov. Podľa lektora a bývalého profesionálneho záchranára: „Dobrovoľní hasiči majú nenahraditeľné miesto v systéme First Responderov a práve ich ochota pripravovať sa na použitie AED pred príchodom záchranky dá šancu mnohým ľuďom na prežitie náhleho zastavenia obehu."
 
Výskumy ukazujú, že defibrilácia do 3-5 minút od kolapsu môže zvýšiť prežitie človeka na 50-70% a každá ďalšia minúta zdržania znižuje pravdepodobnosť o 10-12%. Prístroj AED je jedinou včasnou možnosťou defibrilácie.  
 
V druhom bloku sa účastníci oboznámili a bližšie spoznali špecifiká prístroja AED a príslušenstva, ktoré môže napomôcť pri jeho použití a údržbe. Mnoho ľudí má obavu použiť externý defibrilátor, pretože nikdy nemali príležitosť vyskúšať si ho, keďže povedomie o jeho dôležitosti ešte nie je v našich končinách tak rozšírené.
 
Hasiči si resuscitáciu prakticky precvičili (Zdroj: O.Z. HASAM)
 
„Hasiaci prístroj je povinné mať už takmer všade. Je dôležitý, zachraňujeme ním majetok. Jednorázovou investíciou pri zadovážení automatického externého defibrilátora môžeme opakovane zachraňovať to najcennejšie, ľudský život," hovorí Ing. Zoltán Beňo, zástupca Spencer Medical.
 
Pod taktovkou psychológa sa účastníci zoznámili so základnými zásadami ako prekonať strach z poskytnutia pomoci a ako sa o seba postarať po prípadnej úspešnej či neúspešnej záchrane s prístrojom AED. V praktickej časti si všetci účastníci skúsili poskytnutie KPR, vyskúšali si obsluhu prístroja a tiež podanie výboja.
 
„Ak takého podujatie posmelí čo len jedného človeka a keď to bude potrebné zachráni niekomu život, určite splnilo svoj cieľ," uzavrela lektorka a psychologička Dominika Angelovičová. 
(8:40, občianske združenie HASAM)
Diskusia
Pridať komentár