Svet na Kráľovej studni - podujatie, na ktoré sa oplatilo prísť

13x
13. Október 2015

Svet na Kráľovej studni

snks ahoj (16).jpg

Pripravené boli aj prístroje na pozorovanie oblohy

 

Občianske združenie Kráľova studňa pripravilo jedinečné podujatie pod názvom Svet na Kráľovej studni. Pripravené boli cestovateľské rozhovory s hosťami, ktorí prešli kus sveta, pozorovanie nočnej oblohy spojené s odborným astronomickým výkladom, netradičný koncert pod hviezdami pripravil Peter Petiar Lachký.

Na Kráľovej studni , ľudia sú tu ľuďmi, pozorujú vtákov jak mieria do oblakov.

Z vyhliadkovej veže,  sa ozve:“ Pozrimeže“,tam sa slnko v diaľke podobá gorálke.

 Na Kráľovej studni, aj ty človekom buď mi, hoci sa to nezdá , vezmem ťa ku hviezdam.

Z vyhliadkovej veže,  mi  šepneš :“Pozrimeže“,tam kam už nevidieť, tam sa končí svet.

„Takouto krásnou  pesničkou začal jedinečný koncert pod hviezdami na Kráľovej studni pán Petiar z Liptovského Hrádku, ktorý sa konal počas podujatia Svet na Kráľovej studni.  Bolo to podujatie venované cestovaniu. Chceli sme usporiadať niečo nové, čo sme ešte na Kráľovej studni nerobili. Mali sme tam už veľa akcií nielen v lete, ale aj v zime, kultúrne, turistické, športové, ale teraz sme prišli s myšlienkou, že pripravíme netradičné podujatie na netradičnom mieste. Prednášky o cestovaní, alebo dokonca cestovateľské festivaly sa robia väčšinou v mestách a vo  veľkých sálach. My sme zvolili presný opak. Pozvali  cestovateľov, aby prišli nám porozprávať svoje cestovateľské zážitky z celého sveta do nádhernej prírody na Kráľovej studni,“ uvádza webová stránka OZ Kráľova studňa.

unnamed (3).jpg

Reklama

 

Prišiel Jozef Chovanec, ktorý porozprával, ako sa pokúsili vystúpiť na šiestu najvyššiu horu sveta ČO Oju 8201 m.n.m a prečo sa im to nepodarilo. Následne František Hvizda spolu s Martinom Molčanom pútavo porozprávali svoje zážitky z cesty po Peru, ale ich hlavným odkazom bolo povzbudiť ľudí, aby sa nebáli vycestovať do sveta, len tak bez cestovky, lebo je to oveľa lacnejší spôsob cestovania.

Následne Peter Čegin predstavil Nepál,  ako ho zachytil svojím fotoobjektívom. Po cestovateľských prednáškach prišiel už spomínaný pesničkár Petiar, ktorý odohral prvý jedinečný koncert na Kráľovej studni aj s venovaním úvodnej pesničky, ktorú vytvoril tesne pred koncertom. Súčasťou programu bolo aj pozorovanie nočnej oblohy s odborným výkladom pána Jana Sadiva, astronóma z hvezdárne Roztoky, ktorý doniesol  špeciálne prístroje na pozorovanie nočnej oblohy. Aj keď počasie bolo premenlivé, podarilo sa pozorovať nočnú oblohu.

Počas celého popoludnia dvaja rezbári – pán Dalo z Liptovského Hrádku a pán Ján Šima z Čirča, vyrezávali z dubového dreva muchotrávku a dubáčika, ktoré budú osadené v brezovom háji pri útulni na Kráľovej studni. Podľa ohlasov nielen účinkujúcich, ale aj všetkých čo prišli na toto netradičné podujatie je jasné, že takáto akcia sa na Kráľovej studni nekonala naposledy.

(10:50, red, kralovastudna)

799
Diskusia
Pridať komentár