Medzi najlepšími v kraji aj Bardejovčan Janík Velgos

1208x
13. Február 2020
Najúspešnejším športovcom Prešovského kraja je hádzanár Lukáš Urban 
Ocenení športovci
 
Športovcom Prešovského samosprávneho kraja za rok 2019 sa stal Lukáš Urban. Po roku sa tak na trón pre najúspešnejšieho športovca kraja opäť posadil hádzanár Tatrana Prešov. V 17-ročnej histórii krajskej ankety je to v poradí siedme najvyššie umiestnenie pre reprezentanta tohto slovenského hádzanárskeho majstra. Krajská samospráva udelila v rámci galavečera 12. februára v Divadle Jonáša Záborského v Prešove viacero ďalších ocenení pre úspešných športovcov a športove kolektívy PSK za rok 2019.
 
Odborná komisia na základe výsledkov za rok 2019 určila desať najúspešnejších športovcov PSK - jednotlivcov v kategórii dospelých bez určenia poradia, tri najúspešnejšie športové kolektívy v kategórii dospelých a tri v mládežníckej kategórii. Ocenili sa aj najúspešnejší športovci stredných škôl, najúspešnejšia stredná škola, znevýhodnený športovec a víťaz internetového hlasovania. Udelená bola aj Cena predsedu PSK. Tento ročník ankety priniesol aj tri nové kategórie Najúspešnejší tréner dospelých PSK, Najúspešnejší tréner mládeže PSK a Najväčší talent PSK do 15 rokov.
 
„Podujatie Športovec roka Prešovského samosprávneho kraja aj v tomto roku spojil tých najlepších z najlepších. Všetci nominovaní športovci reprezentujú región na domácich i zahraničných športoviskách a svojimi výkonmi a húževnatosťou sú pre nás ostatných vzorom a motiváciou. Je to najlepšia vizitka pre náš kraj a celé Slovensko, veď práve vďaka týmto výnimočným ľuďom nás pozná celý športový svet. Som nesmierne hrdý, že šport má v Prešovskom kraji takéto pevné miesto,“ uviedol predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský.
 
Najvyššie umiestnenie v ankete Športovec roka PSK získal Lukáš Urban, ktorý bol v elitnej desiatke pre najúspešnejších športovcov kraja už v rokoch 2015 a 2017. V minulom roku svojimi stabilnými výkonmi pomohol Tatranu Prešov k úspešnému účinkovaniu v Lige majstrov, nadnárodnej SEHA lige i v domácej súťaži. 
 
Janík Velgos si obhájil pozíciu 
 
Z minuloročnej desiatky najúspešnejších športovcov bez určenia poradia si svoju pozíciu v ankete dokázali udržať traja športovci. Kickboxer Marek Karlík (KK Panter Prešov), ktorý vlani v kategórii kicklight mužov do 74 kg obhájil majstrovský titul spred dvoch rokov, hokejista HK Poprad Patrik Svitana, ktorý sa v minulom roku postaral o zisk titulu majstrov sveta v hokejbale a 18-ročný bardejovský silový trojbojár Ján Velgos z ŠK Family Bardejov. Ten v roku 2019 prekonal výkonom 350 kg svetový rekord v tlaku na lavičke.
 
Desiatku tohtoročných najúspešnejších jednotlivcov dopĺňajú hádzanár Tatrana Prešov Igor Čupryna, ktorý v minulom roku so svojimi spoluhráčmi vybojoval jubilejný 15-ty titul majstra Slovenska, fitneska Nikola Krčová, majsterka sveta a Európy v Miss fitness physique aerobik, biatlonista Martin Otčenáš, majster sveta v stíhacích pretekoch na 10 km v letnom biatlone a majster Slovenska v šprinte zimného biatlonu a tiež bronzový medailista z MS v zápasení voľným štýlom do 79 kg Tajmuraz Salkazanov. Medzi najlepšími sa v tejto kategórii ocitli i minuloročný majster sveta v klasickej kulturistike Tomáš Smrek a dlhoročný kapitán prešovských volejbalistov, 193-násobný slovenský reprezentant a víťaz tejto ankety z roku 2015 Martin Sopko.
 
Najúspešnejším športovým kolektívom dospelých za rok 2019 sa opäť stal hádzanársky Tatran Prešov, ktorého kraľovanie v tejto kategórii trvá nepretržite už od roku 2005. Slovenský hádzanársky majster Tatran Prešov si aj v predchádzajúcom roku pripísal očakávané tituly na domácich palubovkách a v uplynulej sezóne znovu zastupoval slovenský šport v najprestížnejšej súťaži – Lige majstrov (v jej C-skupine napokon skončil štvrtý) a v nadnárodnej SEHA lige, kde obsadil vynikajúce 5. miesto. Ďalším oceneným športovým kolektívom bez určenia poradia sa v ročníku 2019 stal ženský florbalový klub FBC Predator Snina, ktorý v roku 2019 získal historický prvý titul majstrov Slovenska a mužský basketbalový tím BK Iskra Svit. V minulej sezóne sa tento klub prebojoval až k bronzovým medailám v Slovenskej basketbalovej lige.
 
Najlepší mládežníci sú z Prešova
 
Hádzanársky klub Tatran Prešov dominuje hodnoteniu ankety aj medzi mládežníckymi kolektívmi. Jeho mladší dorastenci získali v minulej sezóne domáce majstrovské tituly, starší dorastenci vybojovali vicemajstrovský titul a majstrovské tituly vo svojich kategóriách pridali tiež starší dorastenci a mladší žiaci. Najúspešnejšími mládežníckymi kolektívmi PSK za rok 2019 bez určenia poradia je aj dievčenský hádzanársky ŠŠK pri Strednej odbornej škole lesníckej Prešov. Klub sa medzi seniorkami tešil z historických strieborných medailí z majstrovstiev Slovenska, no oslavoval tiež zisk hneď dvoch dorasteneckých majstrovských titulov, kde sa z celkového víťazstva radovali staršie i mladšie dorastenky. Medzi najlepšími športovými kolektívmi PSK figuruje taktiež Tanečno-športový klub Grimmy z Prešova, ktorý vlani na 20 tanečných súťažiach na Slovensku i v zahraničí získal spolu až 218 medailových umiestnení.
 
Dve nové kategórie
 
Chorvátsky tréner na lavičke slovenského hádzanárskeho majstra Slavko Goluža sa stal prvým víťazom novej kategórie tohtoročnej ankety Najúspešnejší tréner PSK. Tím Tatran Prešov prevzal pred sezónou 2017/18 a postupne s ním zaznamenal viacero prenikavých výsledkov, vrátane úspešného účinkovania v Lige majstrov, nadnárodnej SEHA lige a zisku 15-titulu majstra Slovenska.
 
Druhú novú kategóriu - Najúspešnejší tréner mládeže PSK – ovládol Tomáš Potocký zo sninského teakwondového klubu Black Tiger Snina. Ten svojich zverencov v minulom roku na svetovom šampionáte v Kórei doviedol k zisku historickej zlatej a bronzovej medaily. Získal tiež ocenenie Tréner roka 2019 Slovenskej asociácie Teakwondo WT.
 
Cena pre zdravotne znevýhodneného športovca mala tohto roku jasného držiteľa. Stal sa ním paracyklista Patrik Kuril zo Sportakus cyckling teamu Tatranská Štrba, ktorý sa v roku 2019 opäť prebojoval na stupne víťazov na majstrovstvách sveta, kedy finišoval na skvelej bronzovej pozícii. Aktuálne je jeho snahou splnenie nominačných kritérií na tohtoročné paralympijské hry v Tokiu.
 
Najlepší študenti stredných škôl 
 
Krajská samospráva ocenila aj úspechy stredoškolákov. Najúspešnejšou športovkyňou stredných škôl za rok 2019 sa stala Viktória Jefanovová zo Školy umeleckého priemyslu Kežmarok. Študentka 4. ročníka odboru Propagačné výtvarníctvo je aktuálnou majsterkou sveta vo fitnes, konkrétne získala majstrovský titul Miss world bikini fitness junior v asociácii NABBA/WFF v severoírskom Belfaste. Najúspešnejším stredoškolákom sa stal Marko Jalowiczor zo Súkromnej strednej odbornej školy Poprad-Veľká, ktorý úspešne pôsobí v Karate Klub Junior Prešov. Tento 16-ročný stredoškolák má na svojom konte 174 medailí, z toho 90 zlatých, pričom v minulom roku vybojoval titul vicemajstra Európy, vicemajstra Slovenska rôznych štýlov a titul majstra Moravy a Sliezska.
 
V rámci mládežníckych kategórií priniesla tohtoročná anketa aj ocenenie pre Najväčší talent PSK do 15 rokov. V tejto novej kategórii jednoznačne dominovala stále len 14-ročná majsterka Slovenska v streľbe z malokalibrovky aj vzduchovky Kamila Novotná. Vo svojej kategórii do 21 rokov je najlepšou strelkyňou na Slovensku. K. Novotná vyhrala Národnú ligu mládeže a je držiteľkou juniorských aj ženských rekordov vo všetkých olympijských disciplínach v malokalibrovej i vzduchovej puške.
 
Najlepšou strednou školou v pôsobnosti PSK za rok 2019 je Gymnázium Jána Adama Raymana, ktorá v roku 2019 dosiahla viacero úspešných výsledkov. Medzi najprenikavejšie úspechy patria zisk bronzu na školských majstrovstvách Slovenska v hádzanej, 4. miesto florbalistiek a 5. miesto bedmintonistov. Medzi úspešných jednotlivcov školy sa zaradila Martina Pramníková – aktuálna majsterka Európy v 3D lukostreľbe, ďalej karatistka Michaela Bryndzová či hádzanár Tomáš Fech.
 
Cena predsedu PSK 
 
V rámci slávnostného vyhodnotenia Športovca roka PSK za rok 2019 bola aj tento rok udelená Cena predsedu PSK. Prešovský župan Milan Majerský ňou ocenil maratónca z Podolínca Ladislava Šimka, ktorý je v histórii Prešovského kraja vôbec prvým a na Slovensku celkovo druhým vytrvalcom, ktorý absolvoval všetky maratóny z tzv. Veľkej šestky. Kariéru maratónca sa rozhodol v minulom roku ukončiť, zo športu ale neodchádza, naďalej sa chce venovať polmaratónom.
 
Aktuálny ročník ankety priniesol tiež víťaza internetového hlasovania. Spomedzi 80-ich nominovaných zvíťazil Karate klub Junior Prešov, ktorý združuje zhruba 300 členov a má najviac reprezentantov od 5 do 15 rokov v rámci slovenských súťaží. V minulej sezóne sa klubu mimoriadne darilo, čoho výsledkom je 454 získaných medailí. Z počtu 24 400 odovzdaných on-line hlasov získal KK Junior Prešov 6 252 a stal sa tak jasným favoritom hlasovania. 
(14:25, I. Ondriová, foto: V. Zamborský)
Diskusia
Pridať komentár
Všetky práva vyhradené | Akékoľvek publikovanie alebo šírenie správ, fotografií a dát uverejnených na portáli ahojbardejov.sk je bez predchádzajúceho súhlasu porušením autorského zákona.