Na rozvoj poľsko-slovenského pohraničia pôjde jeden milión eur

1069x
09. Júl 2024
Jeden milión eur pôjde cez Prešovský kraj na rozvoj poľsko-slovenského pohraničia
 Takmer jeden milión eur pôjde do poľsko-slovenského pohraničia na projekty v oblasti turizmu. (Zdroj: PSK)

Celkovo 15 malých projektov podaných v rámci prvej výzvy programu Interreg Poľsko – Slovensko 2021 - 2027 dostalo zelenú. Na ich realizáciu je vyčlenený jeden milión eur, z toho pre Prešovský samosprávny kraj vyše polovica. Ďalšie financie na malé projekty sa budú rozdeľovať už koncom júla.

Takmer jeden milión eur pôjde do poľsko-slovenského pohraničia na projekty v oblasti turizmu. Koncom júna to v Rzeszówe schválil Výbor pre malé projekty v rámci Fondu malých projektov Programu Interreg Poľsko-Slovensko 2021 – 2027, ktorých správcom je Združenie Euroregión Karpaty. Zelenú dostalo zatiaľ 15 malých projektov, ktorých partnermi sú aj organizácie a inštitúcie z Prešovského kraja. Na slovenskej strane hranice sa tak prefinancuje vyše 500-tisíc eur.
 
Celkovo 15 malých projektov podaných v rámci prvej výzvy programu Interreg Poľsko – Slovensko 2021 - 2027 dostalo zelenú. (Zdroj: PSK)
 
Jedným zo schválených projektov je zámer Krajského múzea v Prešove s poľskými partnermi – Múzeum Okregowe v Novom Saczu a Múzeum Okregowe v Rzeszowe, ktorí chcú spoločne oživiť kráľovskú obchodnú cestu „Via regalis“.

Podporený bol tiež projekt mesta Veľký Šariš – Karpatské hrady – po stopách karpatských hradov a pevností. Zelenú dostal i projekt Spoznávajme Karpaty cestou z Bukowska do Zemplínskych Hámrov, kde žiadateľom je obec Zemplínske Hámre.

Realizovať sa bude i projekt mesta Bardejov: Z Bardejova do Jaroslawi – Po Karpatskej kupeckej ceste. Podporený bol i projekt obce Kapušany – Bohatier z Maglovca II. etapa, obce Fulianka – Vyhňa talentov pri Karpatskej kolibe a tiež projekt mesta Svidník: Interaktívne e-pohraničie.
 
 Na rozvoj poľsko-slovenského pohraničia pôjde jeden milión eur. Ilustračná fotografia. (Zdroj: PSK)

Zelenú dostali i projekty, kde sú slovenské obce a organizácie partnermi, napr. obec Sačurov v projekte bikeLOVE – aktívne a atraktívne poľsko-slovenské pohraničie. Taktiež Národný park Poloniny v projekte Poklady prírody a kultúry Východných Karpát, mesto Medzilaborce v projekte Po stopách 1. svetovej vojny na poľsko-slovenskom pohraničí a obec Holčíkovce v projekte zameranom na rozvoj sociálneho cestovného ruchu na poľsko-slovenskom pohraničí.

Ďalším podporeným projektom je Karpatská kuchyňa v zero-waste štýle, kde je partnerom mesto Bardejov a nezisková organizácia Karpatské centrum spolupráce. Realizovať sa bude i projekt Tanec nás spája – zvýšenie atraktivity a turistického potenciálu obce Oleszyce a obce Sedliská, ktorá je partnerom projektu. Okrem toho bol úspešný projekt Laboratórium identity, kde je partnerom mesto Stropkov a Cezhraničné cestovanie v čase virtuálnym mníchom, kde je partnerom mesto Medzilaborce.
 
 
 Oprávnené subjekty na slovenskej strane sú okresy z Prešovského kraja, napr. okres Bardejov, Kežmarok, Levoča, Poprad, Stará Ľubovňa, ale i ďalšie okresy zo Žilinského a Košického kraja. (Zdroj: PSK)

Projekty boli schválené v rámci prvej výzvy na predkladanie malých projektov v rámci priority 3: Kreatívne a turisticky atraktívne pohraničie. Oprávnenými subjektmi na slovenskej strane z PSK boli okresy Humenné, Medzilaborce, Prešov, Sabinov, Snina, Stropkov, Svidník a Vranov nad Topľou.

Koncom júla sa budú schvaľovať ďalšie malé projekty z priority 3, t. j. oblasti cestovného ruchu, kde správcom Fondu malých projektov je Európske zoskupenie územnej spolupráce TATRY. Ich realizáciou sa prispeje k rozvoju Prešovského samosprávneho kraja.

Oprávnené subjekty na slovenskej strane sú okresy z Prešovského kraja, napr. okres Bardejov, Kežmarok, Levoča, Poprad, Stará Ľubovňa, ale i ďalšie okresy zo Žilinského a Košického kraja.
(15:45, red.) 
Diskusia
Pridať komentár