Knieža z Popradu pritiahol do múzea už 10-tisíc návštevníkov

1152x
11. Jún 2024
Knieža z Popradu pritiahol do Podtatranského múzea takmer 10-tisíc návštevníkov
 Knieža z Popradu pritiahol do múzea už 10-tisíc návštevníkov. (Zdroj. psk.sk)

Unikátnu hrobku kniežaťa z Popradu si od jej sprístupnenia v župnom Podtatranskom múzeu v máji 2023 pozrelo už takmer 10-tisíc návštevníkov.
 
Expozícia s artefaktmi z konca štvrtého storočia prilákala najviac turistov počas minulej letnej sezóny, no čísla jej návštevnosti stúpajú aj pred tohtoročným letom. Len za uplynulý mesiac si ju pozrelo približne 1 100 ľudí.

Podtatranské múzeum v Poprade, ktoré zriaďuje Prešovský samosprávny kraj (PSK), sprístupnilo uplynulú jar po 18 rokoch príprav a výskumu európsky unikát – hrobku germánskeho kniežaťa z prelomu 4. a 5. storočia. Expozícia obsahujúca drevený sarkofág kniežaťa s lôžkom starým 1 600 rokov doteraz pritiahla tisícky návštevníkov. Za približne rok od jej otvorenia si ju pozrelo až 9 860 ľudí. Aktuálne vstupuje do svojej druhej letnej turistickej sezóny.
 
 Expozícia s artefaktmi z konca štvrtého storočia prilákala najviac turistov počas minulej letnej sezóny, no čísla jej návštevnosti stúpajú aj pred tohtoročným letom. (Zdroj: psk.sk)

Výnimočný nález kniežacej hrobky so stovkou ľudských kostí objavili archeológovia ešte v roku 2005 pri výstavbe priemyselného parku v Poprade – Matejovciach. Presnejšie odhalili zastrešenú drevenú zrubovú komoru s dreveným sarkofágom s vnútorným zariadením, ktorá ukrývala zvyšky koženého textilného odevu zosnulého.
 
 
Našli tiež vysústružený stôl, pozostatky potravy v keramických nádobách a predmetov dennej potreby v lykovej kazete, rôzne ozdobné a úžitkové predmety, ako i prívesok z mince rímskeho cisára Valensa či kožené puzdro na luk, toaletné potreby aj stolovú hru s hracími kameňmi a drevenou doskou.

To všetko sa stalo súčasťou expozície Knieža z Popradu a jeho hrobka, ktorú môžu návštevníci múzea vidieť v jeho piatich miestnostiach na ploche 460 metrov štvorcových. Všetky originály nálezu sa pritom nachádzajú v klimatizovaných vitrínach s teplotou 17 stupňov Celzia pri 50 percentnej vlhkosti, ktorú je možné kontrolovať aj na diaľku.
 
 Unikátna hrobka, ktorá bola sprístupnená koncom mája minulého roku, sa podpísala aj pod stúpajúce čísla návštevnosti múzea. (Zdroj: psk.sk)
 
V miestnostiach je nová elektroinštalácia, vzduchotechnika, sanované podlahy aj osvetlenie, samozrejmosťou sú interaktívne zariadenia. Prešovský samosprávny kraj investoval do záchrany artefaktu a príprav samotnej expozície takmer 900-tisíc eur.

Unikátna hrobka, ktorá bola sprístupnená koncom mája minulého roku, sa podpísala aj pod stúpajúce čísla návštevnosti múzea. Jeho portfólio si prišlo v roku 2023 pozrieť takmer 24-tisíc návštevníkov, pričom rok predtým (2022) ich bolo necelých 18-tisíc.
 
Samotný archeologický objav, ktorý patrí medzi najväčšie na Slovensku, si počas prvých troch mesiacov od otvorenia v čase letnej sezóny pozrelo až vyše 3 100 ľudí.
(15:45, red.)
Diskusia
Pridať komentár